Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zdalny specjalista

15.12.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum prywatne bohaterki tekstu
Źródło: Integracja 5/2017
Iga Jendrych pracuje w domu przed komputerem

Praca zdalna kojarzy się z prowadzeniem profilu na Facebooku, wykonywaniem grafik jako freelancer albo tworzeniem baz klientów w Excelu. Jak się okazuje, ten model zatrudnienia – bardzo atrakcyjny dla osób z niepełnosprawnością – daje coraz więcej możliwości, co potwierdza Iga Jendrych, od dwóch lat zdalnie pracująca w Dziale HR firmy z branży gospodarowania odpadami.

Na rozmowę z Igą umówiłem się w siedzibie firmy SUEZ Polska na warszawskim Wilanowie. Tuż przed spotkaniem poprosiła o 10 minut cierpliwości, bo musi dokończyć szkolenie. Spokojnie więc oczekując, w recepcji, przeglądałem firmowy biuletyn – z Igą na okładce i informacją, że w firmie SUEZ Polska na 119 pracowników administracyjno-biurowych dziesięć to osoby z niepełnosprawnością. Pomyślałem, że to lepiej niż w większości urzędów.

W pewnym momencie z sali konferencyjnej wyszła grupa osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To Edukatorzy Społeczni – prowadzący szkolenie, które dla pracowników firmy SUEZ Polska zorganizowała Iga. Jest to jedno z jej najważniejszych zadań, jakie ma do zrealizowania na swoim stanowisku koordynatora ds. osób z niepełnosprawnościami i zarazem jedno z niewielu, które wymaga jej obecności w siedzibie firmy.

Jak to możliwe? Na to pytanie odpowiedziała Iga i jej przełożony.

Nowa funkcja

- Ścieżka rozwoju Igi wynika z projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, który realizowany jest w organizacji od 2013 r. – tłumaczy Paweł Bechciński, dyrektor ds. rekrutacji i rozwoju zasobów ludzkich. – W naszej firmie pojawiło się wielu nowych pracowników z niepełnosprawnościami, zatem też potrzeba stworzenia stanowiska koordynatora. Do tej roli najlepiej nadawała się Iga.

Rolą Igi Jendrych jest dbanie o to, by pracownicy z niepełnosprawnością byli zintegrowani z ludźmi w firmie, ale też, by w miejscu pracy nauczono się, czym jest niepełnosprawność. Pomaga jej w tym wykształcenie – studia psychologiczne, i doświadczenie jako osoby z niepełnosprawnością. A na czym polega jej praca?

Domowe biuro

- Moim miejscem pracy jest mój dom – wyjaśnia Iga Jendrych. – Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, ale siedzę sobie w pokoju, przy swoim biurku i korzystając ze służbowych laptopa i komórki, wykonuję zawodowe obowiązki. Są to na przykład zadania związane z rekrutacjami: tworzenie i publikowanie ogłoszeń, selekcja aplikacji spływających od kandydatów i przesyłanie ich do menedżerów. To także przygotowywanie szkoleń, ale to wymaga ode mnie pojawiania się w siedzibie firmy – opisuje.

Idze Jendrych pomagają w pracy nowoczesne technologie – jak choćby komunikatory internetowe, dzięki którym może być na bieżąco i w kontakcie ze wszystkimi pracownikami, nie wychodząc z domu. Przez internet może też wykonywać prace biurowe: przygotowywać dokumenty czy zestawienia w Excelu. Nie to jednak jest największą zaletą pracy zdalnej.

Posiadanie pracy

- Najważniejsze w pracy zdalnej jest to, że... jest zdalna i można ją wykonywać z domu – przyznaje Iga. – Mieszkam w podwarszawskich Markach, a na co dzień poruszam się na dużym wózku elektrycznym typu skuter. Samo dostanie się gdziekolwiek jest dla mnie sporym przedsięwzięciem. Gdybym musiała codziennie dojeżdżać do Warszawy, to więcej czasu spędzałabym w komunikacji miejskiej niż miejscu pracy – dodaje.

Jej zdaniem dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności możliwość pracy w domu jest prawdziwym wybawieniem. Nie muszą zaprzątać sobie głowy barierami architektonicznymi ani tym, że będą potrzebowali pomocy w codziennych czynnościach. Do tego dochodzą wygoda i takie udogodnienia jak korzystanie z własnej kuchni i łazienki.

Dobrze zorganizowana praca zdalna przynosi pożytek obydwu stronom. Iga ma dostosowane do swoich możliwości miejsce pracy, a jej firma oddanego pracownika. Zarówno ona, jak i przełożony Paweł Bechciński traktują awans Igi na stanowisko młodszego specjalisty ds. rekrutacji i projektów HR jako wspólny sukces. Wcześniej Iga była asystentką Działu HR.

Garść dobrych rad

Przed rozpoczęciem pracy w firmie SUEZ Polska Iga Jendrych szukała pracy trzy lata. Ze względu na jej niepełnosprawność (mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe) interesowała ją przede wszystkim praca zdalna, czyli na umowę o pracę, ale wykonywana w domu. Poszukiwania takiego właśnie stanowiska przez osobę z niepełnosprawnością nazywa ona sportem wyczynowym.

Poprosiłem o kilka dobrych rad dla tych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

- Przede wszystkim trzeba rozsądnie podejść do swojego wykształcenia – tłumaczy pani koordynator. – Kończąc psychologię [w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie – red.], byłam przekonana, że będę pracowała w zawodzie. Okazało się, że pracy pod tytułem „zdalny psycholog” nie ma – wspomina i doradza, aby planując wykształcenie, dopasować je do zainteresowań i pasji, ale też potrzeb rynku pracy.

Jak szukać pracy

- Aby znaleźć pracę, trzeba wykorzystywać każdą okazję, która się trafia – radzi. – Nawet jeśli wydaje się, że dana oferta nie jest dla nas, to warto próbować. Być może spędzimy w nowym miejscu pracy kilka miesięcy, ale to już będzie doświadczenie zawodowe, które można wpisać w CV. A doświadczenie jest najważniejsze dla pracodawców.

Pani koordynator poleca korzystanie z marketingu szeptanego – pytanie znajomych, szukanie ofert za pośrednictwem Facebooka czy LinkedIna, a także oczywiście portali rekrutacyjnych.

- Warto też wysyłać CV do firm z interesujących nas branż. Nawet jeśli nie szukają kogoś teraz, to nie wiadomo, czy nie będą tego robić wkrótce. Wtedy będziemy krok przed tymi, którzy dopiero odpowiedzą na ogłoszenie – radzi pani koordynator. – Kiedyś znajomy stwierdził, że nie będzie wysyłał CV do jednej z firm, która ogłosiła rekrutację, bo „tam na pewno nie będą go chcieli”. Jeśli nie chcą, to nie przyjmą, ale warto dać sobie szansę.

Iga Jendrych znalazła pracę podczas Giełdy Mocy, „odwróconych” targów pracy dla osób z niepełnosprawnościami, organizowanych przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Takie właśnie wydarzenia, ale też projekty aktywizacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe są, zdaniem Igi Jendrych i Pawła Bechcińskiego, dobrym miejscem do poszukiwania pracy i pracowników z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Więcej o pracy zdalnej w branży IT
  Kufta.blog
  21.01.2018, 18:31
  Pracuje zdalnie od kilku lat w branży IT i jeśli chodzi o pracę zdalną to jest to niezwykle atrakcyjny sposób pracy dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Oczywiście sama praca zdalna też nie jest dla wszystkich, są osoby, które potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem na codzien i bez takich relacji nie mogą żyć, i jest to chyba jedyny minus pracy zdalnej. Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji na temat pracy zdalnej w branży IT to zasiadam na mój wpis na blogu gdzie opisuje pracę zdalną z mojej perspektywy: https://kufta.blog/moja-droga-branzy-it/
  odpowiedz na komentarz
 • praca zdalna
  piotr chwalisz
  04.01.2018, 14:56
  podejme prace w systemie zdalnym moje zainteresowania język obcy (angielski, niemiecki),prowadzenie bloga
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  jsnieg
  19.12.2017, 13:46
  gdzie szukac takiej peacy
  odpowiedz na komentarz
 • przemyślenia
  Moniczka
  17.12.2017, 20:33
  Korektorka tekstów...to brzmi ciekawie tym bardziej że z ortografii zawsze miałam szóstki i jak słyszę że ktoś niegramatycznie się wysławia to nie mogę się powstrzymać przed poprawieniem go... Tak więc stawiam na korekcję tekstów
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas