Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Mariusz Kędzierski

15.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Studio Urbaniak Gąszowski
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Mariusz Kędzierski

Mariusz Kędzierski – rysownik i mówca motywacyjny, wyróżniony w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Artysta rysownik, mówca motywacyjny, ambasador Akademii Przyszłości we Wrocławiu, zdobywca II miejsca w konkursie Best Global Artist w 2013 r., laureat akcji „It’s Your Life, Just Take It”, zdobywca Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2015”.

Urodził się z wadą rozwojową przedramion. W wieku trzech lat odkrył swój talent, ale kolejne operacje uniemożliwiły jego rozwijanie. Do rysowania wrócił w 2008 r., od tego czasu specjalizuje się w fotorealizmie, najchętniej rysując portrety. Ma na koncie wystawy w Polsce i za granicą, jego rysunki trafiają do prywatnych kolekcji na całym świecie.

Jest samoukiem, choć po ukończeniu liceum w Świdnicy dostał się na Akademię Sztuk Pięknych, musiał zrezygnować.

- Na studia na ASP już nie wrócę, choć nie wykluczam, że wybiorę inny kierunek. Moim konikiem jest przemawianie do ludzi i w tym kierunku chcę się rozwijać – wyjaśnia.

W 2015 r. na ulicach dziewięciu największych miast Europy zrealizował autorski projekt „Mariusz Rysuje”. O jego 17-dniowej podróży artystyczno-inspiracyjnej pisały światowe media.

Od 2015 r. prowadzi wykłady motywacyjne w Polsce i za granicą (jako pierwszy Polak wystąpił w takiej roli w Azji, w Tajpej na Tajwanie), a debiutował jako nastolatek w Polskim Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka, prowadząc dla uczniów lekcje o tolerancji.

- Zawsze jestem najpierw oceniany pod kątem niepełnosprawności, dopiero kiedy ktoś bliżej zapoznaje się z moimi pracami, schodzi to na dalszy plan. Chciałbym to zmienić, bo wszyscy się różnimy. Powinniśmy być oceniani nie przez pryzmat fizyczności, która z czasem się zmienia, ale osobowości – mówi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Mariusz jesteś WIELKI
    babcia Krysia
    03.03.2020, 19:51
    Mariusz jesteś wspaniałym człowiekiem i Wielkim Artystą
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas