Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Mariusz Mączka

15.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Monika Mączka
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Mariusz Mączka

Mariusz Mączka – artysta malarz, edukator, wyróżniony w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Artysta malarz, członek Światowego Związku Malujących Ustami i Nogami, wyróżniony w Konkursie „Człowiek bez barier 2015”, laureat Ogólnoświatowego Konkursu Malujących Ustami i Nogami w 2005 r. w Australii, posiadacz odznaczenia artystycznego prezydenta miasta Racibórz i wyróżnienia burmistrza miasta Dobiegniew za działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Urodził się w 1973 r. w Dobiegniewie. Jako nastolatek uległ w 1988 r. wypadkowi – w wyniku niefortunnego skoku do wody na główkę doznał czterokończynowego porażenia i od tego czasu porusza się na wózku.

Malarstwem zainteresował się w czasie rehabilitacji, gdy czytał biografię szwedzkiej artystki malującej ustami, która złamała kręgosłup także w wyniku skoku do wody.

Od początku twórczości jego ulubionym motywem są konie.

- Koń wydaje mi się ostatnim w pełni wolnym zwierzęciem, bardzo podoba mi się jego nieokiełznanie. I jest po prostu piękny – wyjaśnia. Tworzy również portrety i akty.

Od 2000 r. zrealizował kilkadziesiąt wystaw w Polsce, Czechach, Austrii i na Węgrzech.

- Malarstwo odmieniło moje życie, pozwoliło mi bardziej otworzyć się na ludzi, wyjść do nich. Stało się też pomysłem na życie, jest moją pasją i sposobem zarabiania. Po prostu łączę przyjemne z pożytecznym – śmieje się.

W rodzinnym Dobiegniewie aktywnie włącza się w akcje charytatywne, m.in. plenery malarskie i przeglądy twórczości osób z niepełnosprawnością, prowadzi warsztaty dla pełnosprawnych dzieci i młodzieży, w czasie których opowiada swoją historię, „aby nie powtórzyli jego błędu”.

Z dumą podkreśla, że kilkoro uczestników jego warsztatów odkryło w sobie pasję i talent i są już absolwentami Akademii Sztuk Pięknych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas