Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Aldona Plewińska

15.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Katarzyna Niwińska/Archiwum Integracji
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Aldona Plewińska

Aldona Plewińska – fotomodelka i inspiratorka, wyróżniona w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Fotomodelka, mieszka w Katowicach. Na co dzień pracuje jako konsultantka w firmie sprzedającej oprogramowanie do sklepów internetowych.

Urodziła się bez rąk i jednej nogi, od 16. roku życia ma też chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Uczestniczyła w kilkudziesięciu profesjonalnych sesjach zdjęciowych. Zasłynęła odważnymi kreacjami, jak na zdjęciu Katarzyny Widmańskiej (2011) w surrealistycznym kostiumie przypominającym zbroję, z konstrukcją z drutów i sprężynek wokół głowy. W poprzek fotografii biegnie napis: My Body Is Not A Cage.

Pozuje nie tylko dla siebie, spełniając marzenia, ale także dla odbiorców – chce przekazać, że osoby z niepełnosprawnością marzą, aktywnie żyją, mogą realizować cele.

To mama nauczyła ją być silną, dzięki niej ma to wszystko, co dotychczas osiągnęła.

Pani Aldona ze swojej niepełnosprawności uczyniła atut, a poprzez zdjęcia chce otwierać ludziom oczy. Przypomina, że życie jest tylko jedno, innego nie będzie. Warto więc wychodzić do ludzi, walczyć o siebie i marzenia. Z dumą mówi o akceptacji swojej niepełnosprawności i odwadze do pozowania w różnych sesjach.

Lubi nowinki i eksperymenty oraz poznawanie nowych ludzi i sytuacji.

Jej zdjęcia oglądane były i są na całym świecie, m.in. w szwedzkim Malmö podczas I zjazdu European Dysmelia Reference Information Center. Warto podkreślić, że zdjęcie pani Aldony zrobione przez Annę Bodnar zdobyło I nagrodę w konkursie fotografii portretowej w Londynie.

Aldona Plewińska ma za sobą też debiut przed kamerą – wystąpiła w teledysku do piosenki Olka Klepacza (lidera Formacji Nieżywych Schabuff) Madame Depressją (2012) w roli tajemniczej postaci w oryginalnej kreacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas