Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Grzegorz Płonka

15.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Grzegorz Płonka

Grzegorz Płonka – muzyk, kompozytor, wyróżniony w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Pianista, kompozytor. Gdy przyszedł na świat jako 8-miesięczny wcześniak, lekarze właściwie postawili na nim krzyżyk: miał 2 punkty w skali Apgar, wszystkie zmysły upośledzone i niedorozwój intelektualny.

Przez 14 lat przerzucany z instytucji do instytucji tylko dzięki determinacji rodziców otrzymał w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach prawidłową diagnozę, tj. ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, oraz dostał aparat słuchowy. Dzięki decyzji prof. Henryka Skarżyńskiego wszczepiono mu implant, który uwolnił talent. Grzegorz usłyszał śpiew ptaków, a dzięki ptakom zakochał się bez pamięci w muzyce. Wydawało się jednak, że bez wzajemności, bo żadna szkoła muzyczna nie chciała tej miłości odwzajemnić.

Brakowało mu elementarnej wiedzy, słabo słyszał, słabo mówił. Stał się więc Nikiforem fortepianu – nauczył się nut, strojenia, wreszcie gry. Latem 2015 r., podczas I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, wykonał sonatę Księżycową – jak orzekło jury –„lepiej niż zrobiłby to sam Beethoven”, a publiczność zgotowała mu kilkuminutową owację.

Skończył szkołę muzyczną I stopnia, zaangażował się w obronę szkoły muzycznej dla dzieci z niepełnosprawnością w Krakowie, rozpoczął pracę nad autorską płytą. W jednym z wywiadów mama Grzegorza stwierdziła:

- Niewiarygodna jest ta jego nieprawdopodobna siła. (...) Jako rodzice zobaczyliśmy bezwładność systemu edukacyjnego. Grzegorz swą intuicją nie akceptował takiej sytuacji. To nas mobilizowało do podejmowania nieustającej walki o niego, jego kształcenie ogólne i muzyczne”. (...) On z kolei przekonuje, że „nie wolno poddawać się w walce o swój rozwój, edukację i marzenia – podsumowuje.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Płyta Grzesia
    Ania
    19.06.2018, 10:38
    Witam.cudowna muzyka. Gdzie można nabyć płytę lub pliki MP3
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas