Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Michał Woroch

15.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Piotr Wręga
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Michał Woroch

Michał Woroch – fotograf i grafik, wyróżniony w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Grafik, podróżnik, fotograf, designer, montażysta, laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady, przyznawanej przez Kapitułę Kolosów, nagrody Kryształki Zwierciadła miesięcznika „Zwierciadło” oraz Nagrody Alchemika, ufundowanej przez wydawnictwo Drzewo Babel w 20. rocznicę polskiego wydania najsłynniejszej powieści Paulo Coelho.

Gdy miał 16 lat, zdiagnozowano u niego rdzeniowy zanik mięśni (SMA); od 19. roku życia porusza się na wózku.

Ukończył grafikę projektową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w 2006 r. z przyjacielem wyruszył w podróż autostopem z Madrytu do Warszawy. Połknął globtroterskiego bakcyla, od 2008 r. wziął udział w 10 projektach podróżniczo-fotograficznych (m.in. w Mongolii, Indiach, Norwegii i Ameryce Łacińskiej), zorganizował kilka wystaw. W 2012 r. wraz z poruszającym się na wózku Maciejem Kamińskim wyruszyli w pierwszą samodzielną podróż do przylądka Cabo da Roca, która, jak twierdzą, pokazała, że „dwóch kulawych pomimo ograniczeń fizycznych jest w stanie dokonać rzeczy niemożliwych”.

Jesienią 2016 r. wyruszyli w najdłuższą i największą (jak dotąd) wyprawę i zaliczyli obie Ameryki, od Ziemi Ognistej po Los Angeles (dotarcie na Alaskę pokrzyżowała im awaria samochodu). Podróż odbywali autem terenowym, które sami sobie dostosowali.

Kiedyś uważał, że „niepełnosprawność to koniec świata”. Dzisiaj mówi:

- Nie polecam, ale ją kocham.

Jurorzy konkursu wydawnictwa Drzewo Babel tak uzasadnili jego zwycięstwo:

- Szukaliśmy Alchemika, człowieka, który miał odwagę sięgnąć po swoje marzenia. Znaleźliśmy kogoś, kto udowadnia, że nie warto odkładać marzeń na odległe potem, że ograniczenia są po to, by je przełamywać.

Jego kompan podróży stwierdził w jednym z wywiadów:

- Michał to siła.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas