Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak sprawdzić kwotę subwencji dla szkoły na dziecko z niepełnosprawnością?

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Tablica z leżącymi pod nią kredami i gąbką

Rodzice 13-letniego chłopca z autyzmem, który jest uczniem szkoły ogólnodostępnej, chcieli sprawdzić, jaka kwota subwencji jest przeznaczona na ich dziecko, gdyż brakowało środków na obecność nauczyciela wspomagającego na wszystkich lekcjach. Okazało się jednak, że to nie jest taka prosta sprawa. Gdzie zatem rodzic może dowiedzieć się, jaka kwota subwencji jest przeznaczona na wsparcie edukacji jego dziecka?

- Dla naszego syna brakowało środków na obecność nauczyciela wspomagającego na trzech godzinach, na dwóch lekcjach religii i godzinie wychowawczej – opowiada nam pan Tomasz. – Dlatego chcieliśmy sprawdzić, jaka kwota subwencji jest przeznaczona konkretnie na niego. Zwróciliśmy się więc do Urzędu Miasta, ale otrzymaliśmy ogólną informację o subwencji i ile urząd dokłada do niej. MEN odsyłał nas do kuratorium oświaty, ono twierdziło, że nie może tego sprawdzić i wysyłało nas do urzędu skarbowego, który twierdził, że to darowizna i nie może tego skontrolować. Odsyłał nas więc do gminy, gmina z kolei twierdziła, że to jest w mocy dyrektora szkoły, a ten – z powrotem do Urzędu Miasta. Błędne koło.

Dokument pomoże

O sprawę zapytaliśmy zatem Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Informacji o kwocie subwencji przewidzianej na konkretnego ucznia niepełnosprawnego powinna udzielić jednostka samorządu terytorialnego, która prowadzi lub dotuje szkołę, w której ten uczeń się uczy – poinformował nas Łukasz Trawiński z biura prasowego resortu edukacji. – Każdy samorząd otrzymuje na dany rok budżetowy specjalny dokument, tzw. metryczkę subwencji, w którym zawarte są informacje o kwotach subwencji naliczonych poszczególnymi wagami. Informacje o wysokości subwencji można również uzyskać w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Departamencie Współpracy z Samorządem Terytorialnym.

Podobne rozwiązanie proponuje Stowarzyszenie Nie-Grzeczne Dzieci, które przesyła nam też kopię dokumentu, którym rodzic może się posłużyć.

„Rodzic może się zwrócić do organu prowadzącego z wnioskiem o kopię metryczki subwencji oświatowej – informuje Stowarzyszenie. – Na podstawie danych tam zawartych można wyliczyć zarówno kwotę bazową w danej gminie, którą potem trzeba pomnożyć przez wagę dedykowanej konkretnej niepełnosprawności.”

Na czym polega system?

Jak przypomina Łukasz Trawiński, na ucznia, z tytułu jego niepełnosprawności, przysługują dodatkowe środki z subwencji oświatowej naliczone wagami. Ich wartość zależy od rodzaju niepełnosprawności. Środki te są naliczane na dany rok budżetowy na każde dziecko z niepełnosprawnością posiadające aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wykazane w Systemie Informacji Oświatowej według stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Oprócz tych środków, na ucznia z niepełnosprawnością nalicza się również podstawową kwotę subwencji ok. 5,3 tys. zł oraz, jeśli uczniowi przysługują, również środki innymi wagami.

Dodatkowo przedstawiciel MEN wyjaśnia:

„Podział kwoty subwencji oświatowej w jednostce samorządu terytorialnego na poszczególne szkoły i placówki, w tym na konkretne zadania, jest dokonywany przez tę jednostkę z uwzględnieniem faktycznych kosztów funkcjonowania szkół i placówek realizujących zadania edukacyjne wynikające z przepisów prawa oświatowego. Z tym, że samorząd ma obowiązek w danym roku budżetowym przeznaczenia na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży środków w wysokości nie niższej niż zostały na te zadania naliczone w części oświatowej subwencji ogólnej.

Natomiast szkoły publiczne prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz szkoły niepubliczne otrzymują dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dotacje przysługują na każdego ucznia, a ich minimalna wysokość określona jest w ustawie o systemie oświaty i powiązana jest z kwotą subwencji oświatowej przypadającej na ucznia szkoły tego samego typu i rodzaju bądź z kwotą wydatków bieżących przypadających na jednego ucznia w szkole publicznej tego samego typu i rodzaju. W przypadku ucznia niepełnosprawnego kwota dotacji nie może być niższa niż kwota przewidziana dla tego ucznia w subwencji oświatowej”.


Pobierz wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej subwencji oświatowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • subwencja
    EK
    25.12.2017, 13:13
    Bardzo to zagmatwane, powinno być tak że organ prowadzący szkoły dostaje jakąś kwotę na opiekunów dzieci niepełnosprawnych a po zakończonym roku rozlicza się z tych pieniędzy - jeśli nie wykorzystał to zwraca a jeśli brakło, bo np. było więcej dzieci niż przewidziano ,to oddają . I tak najlepszym rozwiązaniem/ pod względem finansowym/ były szkoły specjalne
    odpowiedz na komentarz
  • Dotacje kiedyś
    A
    20.12.2017, 17:09
    Czy metryczki w tej formie były sporządzane 15-20 lat temu? Z jakiego powodu subwencje na ucznia z niepełnosprawnością były wyższe skoro nie było obowiązku spożytkowania ich na określone cele?
    odpowiedz na komentarz
  • Takie subwencje dla szkoły na dziecko z niepełnosprawnością to też fikcja
    inwalida i osoba o białej lasce
    20.12.2017, 15:27
    Takie subwencje dla szkoły na dziecko z niepełnosprawnością mogą być też przeznaczane np. przez starostwa powiatowe, urzędy na inne cele. Potem nauczycielowi szkół specjalnych z powodu braku pieniędzy obniża się wynagrodzenia, nie zwraca się też za delegacje. Ponadto zmusza się nauczycieli szkół specjalnych do bezpłatnej pracy papierkowej np. pisać sprawozdania o każdym niepełnosprawnym uczniu lub też przed wizytacją.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas