Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: świąteczne życzenia w polskim języku migowym przewodniczącego KEP

20.12.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
koloratka księdza

Świąteczne życzenia w języku migowym złożył w specjalnym nagraniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Film pojawi się w internecie tuż przed Bożym Narodzeniem.

Nagranie było pomysłem Duszpasterstwa Niesłyszących w Poznaniu. Były to pierwsze takie życzenia metropolity poznańskiego. Abp Stanisław Gądecki życzył „błogosławionych świąt Bożego Narodzenia”, a także „radości, miłości, ciepła rodzinnego”.

Szybka nauka języka migowego

Archidiecezjalny duszpasterz i katecheta niesłyszących ks. Marcin Płóciennik powiedział, że nie było żadnego problemu z przekonaniem hierarchy do przygotowania nagrania.

- Bardzo chętnie zgodził się na złożenie życzeń w języku migowym, po nagraniu przyznał, że nie jest to takie trudne. Ksiądz arcybiskup ma świadomość tego, że w samym Poznaniu i okolicach miasta jest kilkaset osób niesłyszących. Jest ich pasterzem, więc chce pokazać, że jest z nimi – podkreślił.

Jak dodał, abp. Gądecki bardzo szybko przyswoił sobie potrzebne do złożenia życzeń słowa języka migowego. Nagrany materiał zostanie uzupełniony o życzenia składane przez osoby niesłyszące. Gotowy film jeszcze przed świętami pojawi się w sieci.

Ks. Płóciennik co niedzielę odprawia msze dla osób niesłyszących w jednym z poznańskich kościołów. Co tydzień uczestniczy w nich około 100 osób. Msze w języku migowym odprawiane są też, raz w miesiącu, w kilku innych miastach archidiecezji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas