Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Iwona Cichosz

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Aleksandra Borowiec
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Iwona Cichosz

Iwona Cichosz – miss świata i tancerka, wyróżniona w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Miss Świata Głuchych 2016, Miss Polski Niesłyszących 2008, aktorka, w 2017 r. zasiadała w Bangkoku w jury konkursu Miss Głuchych Tajlandii. Pierwsza Głucha [preferuje zapis przez G – red.], a druga osoba z niepełnosprawnością, która wzięła udział w polskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Dzięki temu program od 2. odcinka był nadawany z napisami. Największym sukcesem dla niej nie było dojście do finału wraz ze Stefano Terrazzino, ale to, że spełniła swoje największe marzenie z dzieciństwa – pokazała innym, że taniec jest dla każdego. Dla niej w tańcu znikają bariery, a światy słyszących i niesłyszących zbliżają się do siebie.

Pochodzi z Gdańska, mieszka w Warszawie, nie słyszy od urodzenia, jest trzecim pokoleniem rodziny Głuchej. Nauczyła się mówić dzięki babci, stała się tłumaczem dla swojej rodziny. Jednak nie chciałaby przywrócenia słuchu – dla niej naturalny jest świat ciszy.

Wulkan aktywności, ukończyła trzy kierunki studiów i została pierwszą w Polsce dyplomowaną Głuchą tłumaczką języka migowego. Pracuje w firmie Migam.org jako specjalistka ds. komunikacji Głuchych.

Dziesięć lat współpracowała z teatrem Pinezka w Gdańsku, brała udział w spektaklach m.in. z pantomimą, chodzeniem na szczudłach i żonglerką. Wie, że nie ma sukcesu, który przychodzi łatwo, są upadki, ale kluczowa jest wiara, że uda się osiągnąć cel.

Niezmordowanie edukuje społeczeństwo na temat Głuchych, ich kultury i języka. Kocha książki, podróże i psy; jej pupil Chuck ma nawet konto na Facebooku.

Współtworzy wraz z Agnieszką Kaczorowską projekt nauki tańca SILENT dla osób Głuchych.

Komentarz

  • Brak mi slow
    Radek
    22.01.2019, 21:24
    Życzę tylko wiele zdrowia,jest Pani wielką osoba.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas