Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Grzegorz Dudziński

20.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Edyta Dudzińska
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński – dziennikarz i animator kultury, wyróżniony w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Dziennikarz publikujący w magazynie „Pochodnia” i na portalu bydgoszcz24.pl, założyciel i prezes Fundacji Światłownia – Kultura bez Barier,przewodniczący Lokalnej Inicjatywy Kulturalnej i Inicjatywy Kulturalnej „Bard”, pomysłodawca i organizator bydgoskich festiwali: piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”(od 2006) i Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”(od 2010).

Autor powieści „Czarcie znamię” i podręcznika dla dziennikarzy, uhonorowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za wybitne osiągnięcia.

Urodził się w 1966 r., po studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Super Expressie” i „Fakcie”. W czasie studiów została u niego zdiagnozowana jaskra, przeszedł osiem operacji mikrochirurgicznych, pokonał chorobę nowotworową, ale w 2015 r. stracił wzrok.

Jego zdaniem, najlepsza droga do autentycznego przełamywania barier zarówno tych tkwiących w głowie, jak i rzeczywistych wiedzie przez praktyczną naukę współistnienia. Dlatego od 2017 r. w ramach Fundacji Światłownia prowadzi szkolenia dla pracowników administracji państwowej i samorządowej, uczniów i studentów – „Instrukcję obsługi niewidomego”.

Wraz z kilkoma osobami niewidomymi i niewidzącymi od 2012 r. kieruje kawiarnią artystyczną Światłownia, której dewiza brzmi: „Otwarta przestrzeń, otwarte umysły, otwarte serca”. Jako że sam zna świat widzących i niewidomych i latami balansował na ich pograniczu, przekonuje: „Największą przeszkodą w zrozumieniu tych dwóch światów są bariery, które powstają w umysłach na bazie strachu, niewiedzy, mitów. A kiedy je burzymy, okazuje się, że łatwiej jest żyć – nam wszystkim”.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas