Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Romuald Roczeń

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Marcin Cały
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Romuald Roczeń

Romuald Roczeń– wokalista i żeglarz, wyróżniony w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Muzyk szantowy, od 25 lat na scenie. Pomysłodawca pierwszego na świecie projektu „Zobaczyć Morze”, który popularyzuje żeglarstwo wśród osób niewidomych. Nie widzi.

Pierwszy rejs odbył w 2006 r. Na jego zakończeniu uległ wypadkowi i uszkodził kręgosłup. Po dwóch latach rehabilitacji wrócił na scenę, ale już bez gitary. Bawi się śpiewaniem, ciągle zadziwiony, że ludziom to się podoba; uważa, że na to nie zasłużył.

Kieruje się w życiu niezależnie od sytuacji próbą odpowiedzi na pytanie – jak to rozwiązać? A nie – czyja to wina czy dlaczego ja? Jest pewny, że nasze przekonania i sposób myślenia mają absolutny wpływ na działanie.

Pasjonuje go pomoc innym. Uważa, że „nie jest sztuką dać gotowca, lecz linę, na końcu której jest to, co komuś potrzebne do życia”. Ma za sobą setki koncertów i wiele wyróżnień, m.in. udział w telewizyjnym programie „Szansa na sukces” czy Grand Prix Festiwalu Piosenki Morskiej „Szanty w Giżycku” (2000).

Jego utwór Chłodnia był w pierwszej dwudziestce radiowej Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia. Nagrał trzy płyty, wcześniej trzy kasety.

Bohater i współautor książki żony Magdaleny– Normalnie po babsku. Ma trzech synów, mieszka w Warszawie, bo nieosiągalny jest jego ideał życia w rytmie kołysanej falami łajby, w pojedynkę na środku morza.

Zdarzyło mu się skakać ze spadochronem i latać na paralotni.

Jeśli łowienie ryb – to tylko o 4 rano, przy dźwiękach budzącego się do życia świata.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas