Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Piotr Swend

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. S. Mrozek/ Agencja Impact
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Piotr Swend

Piotr Swend – aktor serialu od 20 lat, wyróżniony w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Aktor niezawodowy, który zdobył serca polskiej publiczności w serialu Klan rolą Macieja Kowalika-Lubicza. Najbardziej znana w Polsce osoba z zespołem Downa. Ma 28 lat.

Gra także w Teatrze 21 w Warszawie, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem, uczniowie i absolwenci warszawskiej szkoły „Dać szansę”. To jedyny taki teatr w Polsce, który działa już 12 lat i wystawia swoje spektakle na deskach teatrów w Polsce i za granicą.

Piotr ma troje rodzeństwa, dwie starsze siostry i siostrę bliźniaczkę, z którą jest bardzo zżyty.

Przygodę z serialem Klan rozpoczął w 1997 r. – miała trwać trzy miesiące, a trwa do dziś. Gra w serialu wpłynęła znacząco nie tylko na jego rozwój i usamodzielnienie, ale pozwoliła mu przełamać schematy społeczne na temat osób z zespołem Downa. Dzięki tej roli stał się bohaterem filmu dokumentalnego Aliny Mrowińskiej Podwójne życie Piotra S.

Aktor bierze udział w imprezach integracyjnych, np. w poznańskim Biegu na Tak.

Oprócz gry aktorskiej w wolnym czasie lubi grę na pianinie, której zaczął się uczyć w wieku 20 lat, według autorskiej metody ruchomych kolorowych nut.

Lubi słuchać muzyki, tańczyć, malować, fotografować. Jazda na nartach, rowerze, gra w piłkę, jak też rodzinne olimpiady sportowe na działce nad jeziorem to dla niego najlepsze formy wypoczynku.

Marzy, by zostać sławnym aktorem i zagrać w filmie muzycznym. Przed nim premiera Superspektaklu w reżyserii Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, w którym występuje wraz z aktorami Teatru 21 i Teatru Powszechnego. Sztuka dotyka problemu odwiecznej walki dobra ze złem. Piotr jest bez reszty zaangażowany w przygotowania.

Temat jest mu bliski, bo nie lubi przemocy i agresji; bardzo przeżywa wszelkie konflikty.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Jacek Rosa
    JACEK ROSA
    05.10.2018, 21:08
    chciałbym też tak grać w filmie jak Piotr Svend myślę że mi się uda zrobić dobrą karierę w tym sensie wiele znaczy na dobrym zapoznaniu z ludzmi i być samodzielnym temat jest mi bliski bo nie lubię przemocy i agresji bardzo przeżywam wszelkie konflikty a to jest mi potrzebne w moim życiu czując w sercu jak najbardziej jestem też zespołem downa
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas