Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Vlodi Tafel

20.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Kamila Karolak
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Vlodi Tafel

Vlodi Tafel – muzyk i perkusista, wyróżniony w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Muzyk, instrumentalista, pierwszy (i prawdopodobnie jedyny) na świecie perkusista z tak głęboką amputacją.

Urodził się w 1971 r. w Toruniu, od dziecka kochał piłkę nożną, jako nastolatek trenował w „sekcji trampkarzy” m.in. na warszawskiej Agrykoli i Legii Warszawa. Kontuzja kolana pogrzebała szansę na futbolową karierę, ale być może uratowała mu życie: przy okazji kolejnych badań wykryto bowiem raka kości i konieczna okazała się amputacja lewej nogi, łącznie z wyłuszczeniem w stawie biodrowym.

W czasie pobytu w szpitalu podjął decyzję: dalej będzie grał, tylko nie w piłkę, ale na perkusji. Instrument nie był przypadkowy: „Wybrałem jedyną siedzącą robotę. Rzuciłem sobie wyzwanie, nie wiedząc, co mnie czeka”.

Dyrektorzy szkół muzycznych odrzucali jego podania. Po roku nauki teorii i podstaw gry na perkusji w prywatnym ognisku został przyjęty do szkoły muzycznej, od razu II stopnia. Ukończył też Wydział Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Chopina z najwyższą oceną i dyplomem w klasie perkusji.

Na koncie ma pracę przy prawie 20 płytach i współpracę m.in. z Anitą Lipnicką, Robertem Chojnackim, Stanisławem Sojką. Grał w studiach, na scenach i w salach koncertowych i teatralnych całej Europy.

Magazyn „Perkusista” napisał o nim: „świetny bębniarz, który może służyć za przykład determinacji dla wielu wątpiących perkusistów”. A on dodaje: „Muzyka trzymała mnie przy życiu, choć wiele osób powtarzało, że to nie dla mnie, że nie dam rady. A ja miałem klapki na oczach, wiedziałem, że chcę grać, bo muzyka daje mi poczucie wolności, ucieczkę od życia, które na co dzień potrafi nieźle dać w kość. Dzięki determinacji i uporowi mogę łączyć pracę i pasję w jednym”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas