Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Katarzyna Wojtaszek

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Archiwum Fundacji Jedyna Taka
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Katarzyna Wojtaszek

Katarzyna Wojtaszek – inicjatorka i organizatorka, wyróżniona w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Prezes Fundacji Jedyna Taka, powołanej m.in. w celu zmiany wizerunku kobiet z niepełnosprawnością. Organizatorka pierwszych w Polsce Wyborów Miss Polski na Wózku, których odbyły się już cztery edycje(na wzór polskich wyborów zorganizowano podobne w Kanadzie).

Po wypadku komunikacyjnym porusza się od 20 lat na wózku, ale sukienkę założyła dopiero podczas pierwszych zorganizowanych przez siebie Wyborów Miss Polski na Wózku, w 2013 r. „Mnie samej ten konkurs dał bardzo dużo. Miałam w głowie wiele blokad, moje poczucie wartości jako kobiety było zachwiane” – wyznaje.

W 2017 r. zorganizowała w Warszawie pierwsze na świecie wybory Miss Wheelchair World, na które zakwalifikowały się 24 reprezentantki wielu krajów, m.in. Francji, Gwatemali, Angoli, Indii, RPA, Stanów Zjednoczonych, a wygrała je przedstawicielka Białorusi.

Katarzyna Wojtaszek i jej Fundacja Jedyna Taka mają też w planach Wybory Mistera Polski na Wózku.

Największą dumą pani Katarzyny jest 11-letni syn, którego sama wychowuje. Promuje macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnością i rodzicielstwo bez barier. Współpracowała m.in. przy powstawaniu objazdowej wystawy „Jaka? Jedyna Taka!”, która pokazywała, że każda mama jest wyjątkowa, bez względu na sposób poruszania się.

W ludziach ceni szczerość, nie lubi roszczeniowości. Do działania pcha ją osobowość i wiara w to, że każda zmiana powinna wychodzić od nas samych i zmieniać rzeczywistość, której najbardziej dotyczy.

Odpoczywa w ogrodzie, relaksuje ją zieleń i malowanie dla siebie – ale w pokoju syna wisi obraz kota, namalowany specjalnie dla niego. Lubi rękodzieło. Jej pasją są także podróże.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas