Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Adam Czeladzki

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Kuba Świst
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Adam Czeladzki

Adam Czeladzki – pilot i instruktor, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Wicemistrz Europy i wicemistrz Polski w szybownictwie w klasie otwartej (2015), członek kadry narodowej, pierwszy w Polsce wykwalifikowany niepełnosprawny instruktor szybowcowy. Ambasador projektu Avalon Extreme, promującego sporty ekstremalne dla osób z niepełnosprawnością.

W 2009 r. złamał kręgosłup, porusza się na wózku, a do latania wrócił rok po wypadku. Mówi o sobie, że przecież i tak na skrzypcach nie grał i nie będzie grał, więc najlepiej odnajduje się w tym, co umie.

Sensem jego życia jest latanie. Nieprzerwanie i z sukcesami startuje w międzynarodowych zawodach. Od 2010 r. lata na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Wykonał rekordowy lot o długości 1128,87 km (2016), przy wykorzystaniu jedynie sił natury, co jest nieosiągalnym dystansem nawet dla pełnosprawnych pilotów.

Jego pasją jest szkolenie pilotów z niepełnosprawnością, o czym mówi językiem Stanisława Lema: kosmiczne wydarzenie, które ma wymiar ponadmaterialny. Jako pierwszy w Polsce instruktor z niepełnosprawnością organizuje kursy szybowcowe na dwumiejscowym, przystosowanym dla osób z niepełnosprawnością szybowcu Duo Discus.

Latanie trzyma go przy życiu. Gdy stanie na „pudle” mistrzostw świata, zamierza podpisać swoje zdjęcie: „Czy na pewno nie chciałbyś być na moim miejscu?”. To jego marzenie – wywalczyć możliwość startu pilotów z niepełnosprawnością w mistrzostwach świata.

Laureat konkursu „Człowiek bez barier 2014”.

Każdego dnia udowadnia, że wypadek, po którym przestał chodzić, nie oznacza końca marzeń i nie uniemożliwia realizacji pasji. Cieszy go, że innym pilotom może dawać siłę i pomagać odzyskiwać poczucie własnej wartości.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas