Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Jacek Gaworski

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Jacek Heliasz
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Adam Czeladzki

Jacek Gaworski – szermierz i społecznik, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Wrocławianin. 22 lata uprawiał szermierkę jako sportowiec pełnosprawny, ale z powodu nieuleczalnych chorób od 6 lat uprawia szermierkę na wózkach. Zdobył dziesiątki medali, od 5 lat jest indywidualnym mistrzem Polski we florecie, członkiem kadry narodowej paraolimpijskiej. Z paraolimpiady w Rio (2016) przywiózł srebrny medal w turnieju drużynowym, a indywidualnie zajął 5. miejsce. W październiku 2017 r. został indywidualnym mistrzem Polski w szermierce na wózkach, a w listopadzie na Mistrzostwach Świata w Rzymie zdobył brąz – i indywidualnie, i w drużynie.

Od 13 lat walczy nie tylko na planszy – ale z równą zaciętością – najpierw ze stwardnieniem rozsianym, a potem z nowotworem. Tym wszystkim, którzy pomagają mu zbierać środki na leczenie, ofiaruje sportowe walki i nagrody. „To wszystko, co ludzie dla mnie zrobili, jest niewyobrażalne, nie mogę się poddać, zwyciężę” – mówi.

Założył Fundację Pomóż Walczyć o Życie, która wspiera chorych na stwardnienie rozsiane i nowotwory. Chce w ten sposób pomagać i podziękować za wsparcie. „Już nie patrzę w swoim życiu na choroby, ale na zwycięstwa w sporcie.”

Najważniejsza jest rodzina. Jego idolem jest żona Elżbieta, z którą mają córkę Patrycję. Do działania pcha go wiara, że dopóki się walczy, jest się zwycięzcą.

Chce żyć i cieszy się każdą chwilą, pielęgnuje ją ze świadomością, że może być tą ostatnią. Sport jest dla niego życiem, a treningi najlepszą rehabilitacją. Zakładając maskę do walki, zapomina o chorobach.

Wyróżniony w konkursie „Newsweeka” „Społecznik Roku 2015” i tytułem „Sportowiec Roku 2016”na Dolnym Śląsku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas