Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Maciej Lepiato

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Maciej Lepiato

Maciej Lepiato – mistrz paraolimpijski, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Lekkoatleta, specjalizuje się w skoku wzwyż, złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012), gdzie poprawił rekord świata, identycznie w Rio de Janeiro (2016); 4-krotny mistrz świata osób niepełnosprawnych. Zdobył też brąz na mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych w 2013 r. w skoku w dal. Dwukrotnie brązowy medalista halowych mistrzostwach Polski seniorów pełnosprawnych.

Pochodzi ze Zwierzyna, mieszka i trenuje w Gorzowie Wielkopolskim w tamtejszym Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.

Od urodzenia ma końsko-szpotawe zakończenie lewej kończyny dolnej. Nigdy nie wstydził się niepełnosprawności i jej nie ukrywał. Ma duży dystans do siebie.

Mąż Dominiki i ojciec Filipa. Rodzina jest dla niego najważniejsza i to jej dedykował olimpijskie zwycięstwo z Rio de Janeiro.

Relaksuje się, zbierając grzyby, co obok sportu jest jego największym hobby. Sport uprawia z zamiłowania, zastrzega, że będzie to robił nawet do sześćdziesiątki. Chętnie angażuje się w pomoc innym, jak w akcję #pomagajrzeczowo, wspierającą sportowców z niepełnosprawnością. Bluzę z igrzysk w Rio oddał na licytację, by wesprzeć leczenie 14-letniej Hani.

Aktywnie promuje sport, w 2016 r. został jednym z ambasadorów Europejskiego Tygodnia Sportu. „Znalazłem się w doborowym towarzystwie. Wszystkim nam przyświeca jeden cel: chcemy pokazać, że warto ruszyć się z kanapy” – komentował.

Przed igrzyskami w Rio na swoim profilu na Facebooku rozpoczął akcję #kibicujparaolimpijczykom. „Marzy mi się, aby miliony Polaków interesowały się sukcesami niepełnosprawnych sportowców” – mówił.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas