Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Bartosz Łastowski

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Bartłomiej Budny
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Bartosz Łastowski

Bartosz Łastowski – król strzelców, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Sportowiec, napastnik w reprezentacji Polski w amp futbolu, zawodnik drużyny Kuloodporni Bielsko-Biała. Urodził się w 1997 r. w Nowych Liniach. Lekarze od razu zdiagnozowali u niego niedorozwój lewej nogi. Gdy miał 13 lat, orzekli, że nigdy nie będzie sprawny. Mimo to w 2011 r. zaczął grać w amp futbol, szybko zyskując przydomek „Messi” – nie tyle ze względu na podobieństwo fizyczne, ile strzeleckie umiejętności.

Dostrzegła je również prasa na drugim końcu świata. Gdy w ćwierćfinałowym meczu Mistrzostw Świata w 2014 r. w Meksyku, po długim dryblingu, zapewnił swoim golem awans reprezentacji Polski do półfinału, argentyńskie media okrzyknęły go „polskim Messim”.

Rodzime portale sportowe wielokrotnie określały go jako „najlepszego zawodnika sezonu”, „lidera reprezentacji”, „najlepszego strzelca reprezentacji” (w ostatnich mistrzostwach Europy (2017) został królem strzelców  – z 11 bramkami).

W 2015 r. współtworzył pierwszą w województwie zachodniopomorskim drużynę ampfutbolową Gryf Szczecin. Pod koniec 2016 r. przeniósł się do Kuloodpornych Bielsko-Biała, chociaż miał propozycję transferu zagranicznego – do Osmanlisporu, lidera tureckiej ekstraklasy w amp futbolu.

Gra również z zawodnikami pełnosprawnymi – w drużynie Bielsko-Biała Playarena... stoi na bramce. Poza grą w piłkę Bartosz Łastowski jeździ na rolkach, deskorolce i rowerze, biega, skacze, a zawodowo, aby dorobić do stypendium i renty, składa protezy dla osób po amputacjach.

„Niepełnosprawność? – pyta i szybko odpowiada: – Jak widać, w niczym mi nie przeszkadza, żyję tak samo jak moi rówieśnicy”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas