Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Paweł Parus

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. www.studiobaza.pl
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Paweł Parus

Paweł Parus – kibic-inicjator, dziennikarz, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Dziennikarz sportowy, założyciel i szef pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych, który jest jego dumą i dał początek podobnym inicjatywom w całej Polsce.

Do wypadku, wskutek którego jeździ na wózku, aktywny koszykarz, po wypadku – aktywny kibic.

Od 2015 r. Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku. Zakochany we Wrocławiu, gdzie się urodził i mieszka, ale przede wszystkim zakochany w żonie Joannie. Swój ślub i wesele na Stadionie Wrocław, na którym bawiło się 200 osób, nazwali Meczem Życia.

Wyznaje zasadę, że trzeba brać los w swoje ręce, a rzeczywistość lepiej kreować niż na nią narzekać.

Wypoczywa i regeneruje się w teatrze, kinie lub filharmonii. Nie lubi siedzieć bezczynnie, za to chętnie pomaga innym. Satysfakcjonuje go rozwiązywanie problemów, a wpływ na rzeczywistość daje mu siłę.

Bezcenni są dla niego przyjaciele. „Nienawidzę komunizmu, kocham wolność, którą uważam za jedną z najwyższych wartości. Cenię przywiązanie do tradycji narodowych. Mam szacunek do historii. Nienawidzę kłamstwa, gardzę oszustami. Cenię za to wszystkich grających fair. Sport nauczył mnie zasady, że porażka nie jest końcem świata. Dewizę tę staram się wcielać w codzienność. Prawdopodobnie dlatego udaje mi się w życiu omijać przeszkody. Bliski jest mi cytat: «Jesteś tym, czemu podołasz». Człowiek naprawdę może wiele przetrwać. Pod warunkiem że bardzo tego chce”.

Obok sportu pasjonują go podróże, a najbardziej w pamięci zapadły mu do Dubaju i Izraela.

Nagrodzony został m.in. Medalem Przyjaciół Integracji dla Śląska Wrocław, certyfikatem Wrocław bez barier,  Super Lodołamaczem i wyróżnieniem wicemarszałka za działania na rzecz dolnośląskiego środowiska osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas