Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Artur Pióro

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Artur Kielian
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Artur Piórko

Artur Pióro – mistrz, rekordzista, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Arczi – niesłyszący pływak, mistrz świata i Europy, srebrny i brązowy medalista olimpiady w Tajpej (2009), rekordzista świata i Europy na różnych dystansach pływackich. Złote medale przywiózł z Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Sofii (2013) na 400 m i 1500 m stylem dowolnym.

Na Igrzyskach Olimpijskich Głuchych (2017) w Samsun zdobył srebro i podwójny brąz, tam tez ustanowił rekord Europy. Ma na koncie ponad 350 rekordów Polski w pływaniu osób niesłyszących i jest rekordzista świata seniorów na dystansie 800 m. W swojej kolekcji ma także medale mistrzostw Polski osób słyszących.

Kapitan reprezentacji Polski osób niesłyszących w pływaniu. Marzenie – aby polska drużyna stała się światową potęgą – jest jego największym motywatorem.

Nie słyszy od urodzenia. Mieszka w Sosnowcu, profesjonalne pływanie uprawia od 7. roku życia, od 15 lat pod czujnym okiem trenera Marka Jabczyka. Pierwszy medal zdobył jako 9-latek w zawodach dla 10-latków. Woda to jego żywioł i tam czuje się najlepiej. Jego sportowym idolem jest amerykański pływak – Michael Phelps.

Codzienna sportowa walka nauczyła go dążyć do wyznaczonych celów. Nauczyli go tego rodzice, którzy od dziecka stawiali na samodzielność syna.

Na co dzień mieszka sam, wiernie towarzyszy mu owczarek niemiecki Alex. Marzy o pozwoleniu na prowadzenie motorówki, kibicuje tez kolegom uprawiającym piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i lekkoatletykę. Chce trenować dzieci – niesłyszące, ale i słyszące.

Wielokrotnie wybierany w plebiscycie na „Najlepszego Sportowca Niesłyszącego Polski”, ma tytuł najlepszego sportowca miasta Sosnowca (2013).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas