Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Marcin Ryszka

20.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Marcin Ryszka

Marcin Ryszka – pływak, piłkarz, inicjator, wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Trzykrotny mistrz świata na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalyi, brązowy medalista Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski.

W wyniku nowotworu siatkówki nie widzi od 5. roku życia. Jako dziecko bał się wody, ale dzięki dziadkowi nauczył się pływać jako 10-latek.

Studiował zarządzanie i marketing, zarządzanie personelem oraz kierunek – menedżer sportu na krakowskiej AGH i Uniwersytecie Jagiellońskim. Pływał w barwach AGH. Po zakończonej karierze pływackiej spełnia się w piłce nożnej osób niewidomych.

Pracuje w Stowarzyszeniu Nie Widzę Przeszkód i na AGH, zajmując się dostosowaniami dla osób niewidomych. Jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków w blind footbalu, do którego w 2008 r. sprowadził pierwsze specjalne piłki z Chin. Jest człowiekiem napędzającym rozwój tej dyscypliny i popularyzującym ją w naszym kraju – słowem: Mr Blind Football. Jako reprezentant Polski w blind footballu brał udział w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 r.

Propaguje sport osób z niepełnosprawnością, bo jest on jego największą pasją.

Pomysłodawca, a później koordynator projektu „Pokażcie nas w Rio”, w ramach którego był ekspertem i komentatorem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, współpracując z Przemysławem Babiarzem.

Odpoczywa przy dobrym kryminale i filmie dokumentalnym. Chętnie spędza czas w gronie przyjaciół. Jest otwarty i pogodny – urodzony optymista.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas