Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Łukasz Szeliga

21.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Łukasz Szeliga

Łukasz Szeliga – narciarz, prezes PKPar i wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, działacz sportowy, były paraolimpijski narciarz alpejski, od 2017 r. trener narciarstwa alpejskiego, członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC) – jako pierwszy w historii Polak.

Mieszka w Warszawie. Porusza się o kulach i na protezie (stracił nogę w wypadku). Przed wypadkiem grał w piłkę nożną w młodzieżowej reprezentacji makroregionu górnośląskiego, jeździł na nartach, biegał, trenował karate. Miał zostać zawodnikiem Górnika Zabrze.

Po wypadku wrócił do sportu najpierw na narcie bez stabilizatorów (kulonart). Przekonał się wtedy, że możliwe jest uprawianie sportu mimo ograniczeń. „Trzeba było zmienić sposób myślenia” – mówi.

Był – jednym z najmłodszych w kraju – prezesem Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START w Bielsku-Białej. Sprawdzony organizator zawodów krajowych i międzynarodowych.

Jest zwolennikiem idei integracji sportu paraolimpijskiego ze sportem olimpijskim jako przemyślanego procesu rozpoczynającego się w klubach. Będąc członkiem zarządu EPC, stawia sobie za cel poprawę kwalifikacji trenerów, zwiększenie wymiany międzynarodowej oraz współorganizację zawodów międzynarodowych. Cieszy go każdy sukces polskiego paraolimpijczyka, ale i każda osoba, która wyjdzie z domu i zacznie uprawiać sport.

Wielbiciel muzyki, z którą się nie rozstaje, przede wszystkim dobrej, a szczególnie elektronicznej.

Słabość do kina ma od dziecka, a w książkach najbardziej lubi psychologiczne i filozoficzne wątki.

Dumny ze swego 13-letniego syna, od 2 lat szczęśliwy mąż.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas