Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Rafał Wilk

21.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Robert Szaj
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Rafał Wilk

Rafał Wilk – handbike’er, trener i  wyróżniony w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Żużlowiec i trener (do 2006), po wypadku na torze, stracił władzę w nogach, ale nie porzucił sportu. Wykładowca uniwersytecki „sportu dla osób z niepełnosprawnością”. Uprawia narciarstwo zjazdowe na jednośladach mono-ski i trenuje na handbike’u– kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym.

Jest dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim w handbike’u w Londynie 2012, a w Rio 2016, gdzie był chorążym polskiej reprezentacji, zdobył srebro i złoto. Zdobywca Pucharu Świata (2012, 2013,2015, 2016) i w tych samych latach Pucharu Europy. Pięciokrotny mistrz świata i tyle samo razy na pierwszym miejscu w rankingu UCI.

Udowadnia to, w co wierzy – że ciężką pracą można osiągnąć sukces, a życie po żużlu istnieje, gdyż zawsze można znaleźć nową drogę. Swoim życiem pokazuje, że nawet gdy coś potoczy się nie po naszej myśli, to można się odrodzić.

Miłośnik rocka, szczególnie Dżemu i KSU. Ojciec trójki dzieci, zakochany w Alasce i Bieszczadach.

„Kolarstwo ręczne pozwoliło mi spełnić marzenia, dlatego założyłem Fundację Sport Jest Jeden, której zadaniem jest wspieranie sportowców niepełnosprawnych, by mogli spełnić marzenia o medalach i sukcesach sportowych” – mówi i podkreśla, że sport to jego największa pasja, którą realizuje z takim samym zaangażowaniem na każdym etapie życia. „Wypadek przekreślił możliwość dalszego rozwoju na tym polu (żużel), ale otworzył drogę do kolarstwa ręcznego. Wykorzystuję tę szansę każdego dnia. Daję z siebie wszystko zarówno na treningach, jak i zawodach”.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdobywca tytułu „Niepełnosprawny Sportowiec Roku” w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (2012).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas