Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Bawer Aondo-Akaa

21.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Bawer Ando-Akaa

Bawer Aondo-Akaa – dziennikarz, teolog i wyróżniony w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Doktor teologii, działacz społeczny i patriotyczny,  publicysta, wolontariusz kilku organizacji, pracownik Klubu Jagiellońskiego w Krakowie,  czynny członek Związku Harcerstwa Polskiego.

Urodził się w 1985 r. jako syn Polki i Nigeryjczyka.  Wykryta zbyt późno żółtaczka wywołała u niego w niemowlęctwie bakteryjne zapalenie opon mózgowych, co doprowadziło do czterokończynowego porażenia mózgowego.

Swoją siłę Bawer czerpie od Boga i żony Grażyny i przekazuje dalej, dzieląc czas i energię pomiędzy karierę naukową (w 2015 r. obronił rozprawę doktorską Realizacja naturalnej i nadprzyrodzonej misji osób niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie), życie rodzinne i działalność społeczną; jest m.in. wolontariuszem Fundacji Pro– Prawo do Życia i Szlachetnej Paczki. W Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół  „Klika” na co dzień zajmuje się pośrednictwem pracy. Rekrutował i szkolił wolontariuszy przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w ramach Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jest także zapalonym podróżnikiem.

Zdobył wyróżnienie i Nagrodę Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2016”, i również od tego roku jest Ambasadorem Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Nie czaruje rzeczywistości, oczarować może natomiast optymizmem, pokorą i pogodą ducha. „Na co dzień nie myślę o mojej niepełnosprawności. Wiem, że są ludzie, którzy mają gorzej niż ja. Moje motto życiowe to uwspółcześnione słowa świętego Benedykta: Ora et labora: pierwsza kwestia to modlitwa, druga– działanie”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas