Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Sylwia Błach

21.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Sylwia Błach

Sylwia Błach – pisarka, blogerka i wyróżniona w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Programistka, pisarka, blogerka, działaczka społeczna, modelka, ambasadorka kampanii Dotykam=Wygrywam, promującej samobadanie piersi. Wolontariuszka Fundacji Jedyna Taka, laureatka stypendium ministra za wybitne osiągnięcia oraz Studenckiego Nobla z nauk ścisłych. Wyróżniona przez markę Panache w konkursie Modelled by Role Models Nowy Wymiar Piękna jako „Wzór do Naśladowania”. Finalistka konkursu Mocne Strony Kobiety magazynu „Cosmopolitan”.

Urodziła się w 1991 r. w Piotrkowie Trybunalskim, od dziecka choruje na rdzeniowy zanik mięśni, porusza się na wózku. Z wykształcenia magister inżynier – skończyła informatykę na Politechnice Poznańskiej, jest w trakcie studiów doktoranckich i pracuje jako freelancerka, m.in. programując gry i tworząc strony internetowe, a także w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Zadebiutowała w 2010 r. zbiorem opowiadań Strach, dwa lata później wydała powieść Bo śmierć to dopiero początek. Publikuje w antologiach, czasopismach i na portalach literackich, w 2017 r. wydała powieść Syndrom Riddocha. Tom pierwszy. Lepszego świata nie będzie oraz leksykon fantastycznych stworzeń dla dzieci Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory.

Prowadzi też blogi, jeden poświęcony literaturze, niepełnosprawności, programowaniu i podróżom, drugi – modzie i urodzie. „Nie wyobrażam sobie, by wózek miał się stać definicją tego, kim jestem, i ograniczeniem blokującym mnie na drodze ku marzeniom. (...) Jestem niejednoznaczna, lubię kontrasty, czasem bywam słodka, ale potrafię też pokazać pazurki. Realizuję się poprzez to, co robię, i ogromną frajdę sprawia mi wiedza, że będąc sobą i spełniając marzenia, komuś pomagam!”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas