Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Krzysztof Głombowicz

21.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Krzysztof Głombowicz

Krzysztof Głombowicz – dziennikarz, konferansjer i wyróżniony w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Komentator, konferansjer, sprawozdawca i dziennikarz sportowy. Urodził się w 1958 r. w Leśnej. Gdy miał 14 miesięcy, zapadł na chorobę Heinego-Medina i został przykuty do wózka – jak się okazało, nie na zawsze. Jako dorosły siłą determinacji i ćwiczeń zaczął chodzić o kulach. „Stanie się osobą niepełnosprawną jest dla wielu z nas szansą na lepsze i ciekawsze życie. Pod warunkiem że to ja zdecyduję się wyjść z domu na salę gimnastyczną, wystąpić na scenie, przemówić do ludzi” – mówi.

Do 1998 r. był sportowcem wyczynowym, reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów, lekkoatletyce i narciarstwie klasycznym, uprawiał strzelectwo i pływanie. W 2008 r. wziął udział w wyprawie organizowanej przez Fundację Anny Dymnej na Kilimandżaro. Jako korespondent TVP relacjonował paraolimpiady w Atlancie, Sydney, Atenach i Turynie, współpracował też przy realizacji programów: Spróbujmy razem, Żelazna pięść, Pełnosprawni.

Od 2004 r. jest spikerem na Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, współpracuje przy Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie, działa na rzecz Fundacji Anny Dymnej, chętnie uczestniczy w akcjach społecznych, bo „człowiek jest tyle wart, ile potrafi i chce dać innym”.

Wszystkim też zaleca sport. „Osoba pełnosprawna może uprawiać sport i być aktywna, osoba niepełnosprawna powinna, bo kiedyś zabraknie rodziców i trzeba będzie radzić sobie samemu, a aktywność fizyczna świetnie do tego przygotowuje. I odblokowuje psychicznie. Mnie rówieśnicy wyśmiewali, wołając «kuternoga», ale kiedy zostałem najsilniejszym uczniem w szkole, stali się moimi kolegami. Pozwala to też poznać swoją siłę i potencjał, a w konsekwencji – zaakceptować niepełnosprawność”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas