Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Lilla Latus

21.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Maria Chwierut
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Lilla Latus

Lilla Latus – pisarka, podróżniczka i wyróżniona w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Podróżniczka, reportażystka, poetka, autorka tekstów piosenek i recenzji, tłumaczka poezji amerykańskiej, członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Literackiego „Topola” w Zduńskiej Woli, laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich.

Urodziła się w 1960 r. w Widawie, od dziecka związana jest ze Zduńską Wolą, gdzie mieszka do dziś– w przerwach między podróżowaniem.

Jej literacki debiut datuje się na 1987 r.; od tego czasu opublikowała dziewięć tomików wierszy: List, Siódme morze niepokoju, Z koronki i kurzu, Zapach dotyku, Psia Krew, Kochanie, Jutro to najpiękniejszy dzień tygodnia, Za drzwiami świata i Lillie.

W 2017 r. obchodziła 30-lecie działalności literackiej. Jak sama stwierdza: „Piszę z potrzeby zatrzymania ulotności chwili i z zachwytu nad potęgą Słowa”.

Od 1979 r. z powodu paraplegii porusza się na wózku, co nie przeszkadza jej w realizowaniu kolejnej wielkiej pasji – podróżowania. Poza Europą zwiedziła m.in. Stany Zjednoczone, Kubę, Bali, Gruzję, Kenię, Izrael, Indie, Meksyk, Chiny, Malezję i Maroko.

Reportaże z wyjazdów publikuje na łamach magazynu „Nasze Sprawy”.

W „Integracji”, w poradniku dla podróżników z niepełnosprawnością zachęcała: „Świat likwiduje granice, likwidujmy je również w sobie. Każda podróż zaczyna się od marzenia. Ja nigdy nie bałam się marzyć, mimo różnych przeciwności i barier, nie zawsze jednak byłam na tyle odważna, by te marzenia realizować. Gdy jednak sprawdziłam, że to możliwe, odkrywanie świata stało się moją pasją. Wiem z własnego doświadczenia, że podróżowanie jest jak butelka wina: można zadowolić się tylko przeczytaniem etykiety, a można butelkę otworzyć i spróbować wina. Tylko osobiste doświadczenie pozwala wyobrażenie zamienić w wiedzę”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas