Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Ryszard Rzebko

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Ryszard Rzebko

Ryszard Rzebko – redaktor, wydawca i wyróżniony w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Dziennikarz, współzałożyciel i redaktor naczelny Magazynu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy” i czasopisma „Dźwięk Słowa”. Laureat nagrody Lodołamacz Specjalny 2007, wyróżniony statuetką PFRON w 2003 r. za „propagowanie idei integracji i równości szans osób niepełnosprawnych” oraz wieloma nagrodami i odznaczeniami.

Urodził się w 1951 r. w Lublinie, wychowywał na Śląsku, w Katowicach ukończył szkołę średnią. W wieku 16 lat uległ wypadkowi, w wyniku którego stał się osobą niepełnosprawną ruchowo. „Wypadek spowodował znaczne zmiany w moim życiu, ale nie na tyle, bym musiał wywracać je do góry nogami. Wcześniej uprawiałem sport: lekkoatletykę, pływanie, judo. Po wypadku lekkoatletyka musiała zejść na dalszy plan, ale wciąż pływałem, postawiłem też raczej na sporty siłowe” – wyjaśnia.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1988 r. założył magazyn „Nasze Sprawy”, któremu do dziś szefuje. Po transformacji ustrojowej, gdy spółdzielnie inwalidów i niewidomych wpadły w tarapaty, zaangażował się w walkę o miejsca pracy dla tej grupy osób. Uczestniczył w tworzeniu zrębów samorządu gospodarczego pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością.

Problematyce rynku pracy tych osób, jego otoczeniu prawnemu i gospodarczemu w dużej mierze poświęcone były łamy „Naszych Spraw”, które w 2016 r. uzyskały tytuł Super Lodołamacza w regionalnej edycji tego konkursu.

„Z czasem profil pisma się zmieniał, zaczęliśmy zajmować się w większym stopniu innymi obszarami funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, obejmujemy patronatem wydarzenia i imprezy. Jednak to kwestie zatrudnienia są priorytetem. (...) Moim zdaniem praca jest najlepszą terapią” – podkreśla.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas