Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Wojciech Urban

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Przemysław Bogusz
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Wojciech Urban

Wojciech Urban – dziennikarz radiowy i wyróżniony w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Dziennikarz radiowy, laureat Nagrody Prezydenta Warszawy dla Najlepszego Maturzysty Roku 1997, laureat nagrody „Człowiek bez barier 2011”

Urodził się w 1977 r. w Warszawie.

Ma czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe.

Od dziecka jeździł na letnie obozy Wspólnoty Apostolstwa Eucharystycznego i Fundacji Dzieci Dzieciom, a jako dorosły zaangażował się w ich organizację. „Nie chciałem się z tymi ludźmi i tą atmosferą rozstawać, stwierdziłem: któż miałby te obozy poprowadzić, jeśli nie osoba, która sama się na nich wychowała?” – wyjaśnia.

Skończył filologię polską na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jego życiowe motto to cytat z serialu Dom: „Żyj tak, aby nikt przez ciebie nie płakał”.

Kiedyś sam o sobie napisał: „165 cm wzrostu, zawieszone gdzieś pomiędzy sitkiem mikrofonu i czerwoną lampką, wedle której trzeba się samookreślić, a przestrzenią kartki, na której da się słowem wybudować świat. Między Witkacym z magisterki a Jerzym Dobrowolskim z reportażu dyplomowego. Między przestraszonym ciepłem i pozą twardziela. Między pustosłowiem a niewiedzą”.

Od 2004 r. związany z Polskim Radiem, gdzie przygotowuje audycje informacyjne i reportaże o tematyce społecznej i kulturalnej, także skierowane do osób z niepełnosprawnością. „Mam nadzieję, że przyjdzie dzień, kiedy w różnych branżach, w różnych zawodach będzie funkcjonować rozróżnienie tylko na tych, którzy dobrze wykonują swoją pracę, i tych, którzy robią to nieco gorzej. Że przedstawiając w mediach dziennikarzy, sportowców, działaczy, nikt nie będzie chciał dodawać przymiotnika «niepełnosprawny»”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas