Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Tomasz Wandzel

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Tomasz Wandziel

Tomasz Wandzel – pisarz, turysta i wyróżniony w kategorii Media/ Wydawnictwa w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Pisarz, radny, zapalony turysta górski. Jego debiutancka powieść Dom w chmurach powstała w całości w pociągu na trasie Prabuty (gdzie mieszka) – Sopot (gdzie pracował w firmie ubezpieczeniowej).

Napisał też książki: Hycel, Grzeczna dziewczynka i Żółty długopis – tę ostatnią w ramach stypendium ministra kultury.

Pisanie jest jego pasją, nie zawodem, i wzięło się z przypadku. Zawodowo pracuje zdalnie jako administrator sklepów internetowych.

Wzrok stracił w wyniku postępującej jaskry w wieku 23 lat. Wychodzi z założenia, że nie ma takiej niepełnosprawności, która mogłaby ranić psychicznie, to tylko człowiek może zamknąć się w swoich ograniczeniach. Swoją niepełnosprawność traktuje naturalnie, porównując ją do łysiny, którą się po prostu ma.

Wyznacza sobie małe cele i dąży do ich realizacji metodą małych kroków.

Pomiędzy pracą a pisaniem chętnie zajmuje się domem. Jest żonaty, ma dwóch synów.

Ceni ciekawe życie, bez rutyny, ale codzienna monotonia i zadania też mogą być interesujące, jeśli robi się je dla kochającej rodziny.

Aby przełamać stereotypy, zorganizował drużynę osób niewidomych i był jej kapitanem w popularnym programie telewizyjnym Familiada (2012).

Zdobył wiele wyróżnień i nagród w konkursach literackich, m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Prasowy im. Macieja Szumowskiego (2010).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas