Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Ryszard Dziewa

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum Fundacji Świat według Ludwika Braille'a
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Ryszard Dziewa

Ryszard Dziewa – biznesmen, społecznik i wyróżniony w kategorii Działalność gospodarcza w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Przedsiębiorca, działacz społeczny. W 2007 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polski za działalność w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO).

Urodził się w 1949 r. w Gródkach. W 1966 r. ukończył szkołę zawodową dla niewidomych w Laskach, następnie rozpoczął pracę w lubelskiej spółdzielni niewidomych, gdzie także udzielał się społecznie w radzie nadzorczej spółdzielni i komisji kulturalno-oświatowej. W tym czasie ukończył liceum ogólnokształcące dla dorosłych, później też kurs dla asystentów w Konstancinie.

W połowie lat 70., po tzw. wydarzeniach czerwcowych, zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. organizując strajki, a w 1980 r. stając na czele Komitetu Założycielskiego w Spółdzielni Niewidomych w Lublinie.

W latach 1989–1997 był wiceprezesem Zarządu Głównego PZN, a do 1994 r. kierował też okręgiem lubelskim Związku. Zainicjował wtedy m.in. utworzenie klasy dla niewidomych w Liceum Telekomunikacyjnym w Lublinie i współtworzył szkołę masażu dla osób niewidomych. Od 1994 r. był dyrektorem wydawnictwa Print6 PZN, a w 1999 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą – P.H.U. Impuls, które zajmuje się usługami poligraficznymi i sprzedażą rehabilitacyjnego, specjalistycznego i codziennego użytku dla osób z niepełnosprawnością.

W 2014 r. powołał Fundację Świat według Ludwika Braille’a, która zatrudnia osoby niepełnosprawne (głównie niewidome) ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wydaje miesięcznik „Sześciopunkt”, skierowany do osób z dysfunkcją wzroku, i prowadzi szkolenia z obsługi sprzętu komputerowego i elektronicznego. „Wystarczy chcieć, no i przygotować się solidnie, kierując się predyspozycjami i wiedzą w zakresie danej działalności. Z powodzeniem można się realizować w każdej pracy, nie mówiąc już o dużej satysfakcji ze społecznej działalności”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas