Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Katarzyna Wagner

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Małgorzata Zielińska
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Katarzyna Wagner

Katarzyna Wagner – menedżer, tancerka i wyróżniona w kategorii Działalność gospodarcza w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Pedagog z wykształcenia, zawodowo – prezes Spółdzielni Socjalnej Blues Hostel, a z pasji – tancerka. Matka dwóch synów i wielbicielka wysokich obcasów.

Od 2007 r., po tzw. błędzie w sztuce lekarskiej, porusza się na wózku – pozornie prosta operacja ucha skończyła się uszkodzeniem błędnika. Diagnoza zwaliła ją z nóg nie tylko dosłownie, bo sama przyznaje, że jako młodej matce i spełniającej się zawodowo przedszkolance świat jej się zawalił i na kilka lat zamknęła się w czterech ścianach. W końcu stwierdziła: „Albo się ogarnę, albo idę na tamten świat”.

Z pomocą przyszli jej mieszkańcy rodzinnego Konina, a zebranych przez nich nakrętek wystarczyło, by mogła kupić profesjonalny wózek. Dalej poszło już z górki: zaliczyła kurs tańca i udział w turniejach, zaczęła współpracę z Fundacją im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, a wreszcie – w powołanej do życia w 2014 r. Spółdzielni Socjalnej Blues Hostel w Koninie – została prezeską.

Wraz z kilkoma osobami z niepełnosprawnością prowadzi hostel, w którym w rytmie bluesa walczy z wykluczeniem i dyskryminacją.

W swojej kolekcji ma ponad 300 par butów, przede wszystkim szpilek, bo zawsze „miała na ich punkcie świra”. Dzięki nim zapomina o chorobie i łamie stereotypy. „Przez lata próbowałam zapomnieć o tym swoim «dyliżansie» – ale wciąż mi o nim przypominano, wszędzie słyszałam: «Taka młoda, ładna, a na wózku». Gdy na Kongres Kobiet musiałam się elegancko ubrać, to założyłam turkusowe szpilki. I po panelu usłyszałam: «Świetne buty!». Zrozumiałam, że nie muszę być tylko dziewczyną na wózku. Mogę być też gwiazdą”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas