Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Jan Filip Libicki

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Flicr.com/photos/senatrp
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Jan Libicki

Jan Filip Libicki – senator RP, historyk i i wyróżniony w kategorii Polityka/ Prawo w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Polityk, historyk, poseł na Sejm V i VI kadencji, senator VIII i IX kadencji, poznaniak. Prowadził biuro tłumaczeń. Był doradcą prezesa w zakładzie pracy chronionej Edica (1997–2005), a w latach 1999–2002 prezesa PFRON. Pracował w Stowarzyszeniu Środowisko dla Niepełnosprawnych EKO SALUS (2007–2008) oraz był doradcą prezesa Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Były poznański radny (2002–2005) i wiceprezes Zarządu Towarzystwa Dziedzictwa Wielkopolskiego (2000–2005).

Jako poseł należał do Komisji Polityki Społecznej, a w następnej kadencji Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Podkomisji Stałej ds. Osób Niepełnosprawnych. Był wiceprzewodniczącym Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego.

Od roku 2014 r. przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Niepełnosprawnych. Należy do Platformy Obywatelskiej RP.

Ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku. Jest dumny z przełamania własnych barier mentalnych, związanych z niepełnosprawnością. Do działania pcha go wiara i przekonanie, że życie trzeba przeżywać produktywnie.

W poprzedniej kadencji w Senacie miał blisko 350 spotkań z ludźmi w swoim okręgu wyborczym. Uważa je za rozwijające i ważne.

Lubi także podróże w egzotyczne miejsca, był m.in. w Kirgistanie, Ziemi Świętej, Moskwie. W przyszłym roku planuje podróż koleją transsyberyjską.

Kocha zwierzęta, szczególnie psy. Chętnie czyta książki związane z duchowością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas