Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Marek Plura

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. www.plura.pl/press-room
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Marek Plura

Marek Plura – eurodeputowany, tradycjonalista i wyróżniony w kategorii Polityka/ Prawo w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Polityk, psychoterapeuta i działacz społeczny, poseł na Sejm VI i VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, grafik i poeta. Członek Platformy Obywatelskiej RP i Europejskiej Partii Ludowej. Zakochany w śląskim języku i tradycji. Aktywny działacz w Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej oraz w Związku Górnośląskim.

Jeszcze bardziej zakochany w żonie Ewie i dzieciach: Marysi i Beniaminie.

Założył Stowarzyszenie „Dobry Dom”, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej oraz zastępcą skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektorem Very Special Arts Poland.

Jest inicjatorem Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek (od 2002 r.), który promuje aktywne kobiety z niepełnosprawnością, oraz ogólnopolskiego konkursu integracyjnego dla młodzieży (od 2009 r.) „Z taktem i uśmiechem”.

Od dziecka choruje na postępujący zanik mięśni, porusza się na wózku elektrycznym.

Jego miejsce na ziemi to Katowice. Obecnie dzieli czas pomiędzy Strasburg i Brukselę. W polskim Sejmie przewodniczył Podkomisji Stałej ds. Osób Niepełnosprawnych, Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Niepełnosprawnych i Parlamentarnemu Zespołowi ds. Piastówanio Ślónskij Godki. W Europarlamencie jest członkiem m.in. Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Komisji Transportu i Turystyki, Intergrupy ds. niepełnosprawności, przeciwdziałania ubóstwu i ds. ekonomii społecznej. Wspiera starania Ślązaków o uznanie ich za mniejszość etniczną. Siebie nazywa pracownikiem socjalnym, bo praca, którą wykonywał przed wejściem do Sejmu, wciąż jest mu bliska.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą im. Karola Miarki, Lodołamaczem Specjalnym i Orderem Uśmiechu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas