Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Elżbieta Wojdyła

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Małgorzata Rakowska
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Elżbieta Wojdyła

Elżbieta Wojdyła – radna, bizneswoman, społecznik i wyróżniona w kategorii Polityka/ Prawo w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Bizneswoman, radna Oławy, Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, laureatka nagród Mikroprzedsiębiorca Roku 2008, Niezwykła Polka 2009, Gloria 2009.

Urodziła się w 1959 r. w Oławie, skończyła Studium Wychowania Przedszkolnego we Wrocławiu. W zawodzie pracowała do 1987 r., później z mężem otworzyli swoją pierwszą działalność gospodarczą – wytwórnię galanterii, a następnie skup surowców wtórnych. W 2005 r. ukończyła kurs instruktora fitness, a rok później zdiagnozowano u niej raka piersi. „Gdy po biopsji usłyszałam, że to nowotwór złośliwy, miałam chwilę rozpaczy. Ale zaraz powiedziałam sobie: nie jestem jedna, tysiące kobiet z tego wychodzą, wyjdę i ja. Skoncentrowałam się na realizacji swojego największego marzenia” – wyjaśnia.

Jeszcze w trakcie leczenia, pomiędzy kolejnymi sesjami chemioterapii, otworzyła Centrum Odnowy Biologicznej Wellness, a w 2008 r. również Stowarzyszenie „Zawsze Kobieta”.

W 2014 r. lekarze wykryli u niej przerzuty do kręgosłupa, a mimo to nie zwolniła tempa: w ramach stowarzyszenia wciąż pomaga kobietom (nie tylko chorującym), organizuje koncerty, imprezy i biegi charytatywne, wspiera podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza, promuje profilaktykę nowotworów i badania mammograficzne, prowadzi grupę wsparcia dla kobiet po mastektomii, corocznie organizuje również Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących oraz imprezy z okazji Nocy Świętojańskiej.

Energię czerpie z rodzinnych korzeni. „Śmieję się, że jestem Ukrainko-góralką, bo mamusia urodziła się we Lwowie, a tatuś w Nowym Sączu. Chyba wyssałam energię z mlekiem matki, która była bardzo aktywną kobietą. Dużo się udzielała społecznie, więc ja już w pierwszej klasie podstawówki prowadziłam szkolny sklepik. Naturalnie mi ta energia przychodzi, ale też wiele zawdzięczam przyjaciołom, którzy mnie wspierają i odpowiadają na każdy apel o pomoc”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas