Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Katarzyna Dinst

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Kaja Dulińśka
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Katarzyna Dinst

Katarzyna Dinst – blogerka, społecznik i wyróżniona w kategorii IT/ Nowe technologie w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Socjolog, założycielka i prezes Fundacji Rodzic Nie Pęka. Urodziła się w 1990 r. w Połczynie-Zdroju. Ma achondroplazję. Leczenie polegające na wydłużaniu nóg rozpoczęła w wieku 7 lat, skończyła w wieku 10, a rąk – gdy miała lat 16. Zdecydowała się na nie „nie po to, by być wyższą, ale sprawniejszą”.

Skończyła socjologię, w 2016 r. założyła Fundację Rodzic Nie Pęka, która m.in. zorganizowała pierwszy w Polsce Międzynarodowy Dzień Niskorosłości oraz we Wrocławiu i Warszawie warsztaty dla rodziców dzieci z dysplazjami kostnymi.

Warszawskie warsztaty odbyły się dzięki spontanicznej zbiórce pieniędzy na portalu społecznościowym, którą zorganizowała z okazji swoich urodzin – stąd nazwa akcji „Porządny kop na urodziny”. „Zdecydowałam się na to, aby przybliżyć przyjaciołom i znajomym ideę działań prospołecznych. Uznałam, że urodziny to dobra okazja, ponieważ zamiast prosić o coś dla siebie, można poprosić dla tych, którzy bardziej potrzebują” – wyjaśnia.

Fundacja prowadzi też projekt #wzrostszczescianiedaje, czyli cykl wywiadów z osobami z achondroplazją i innymi dysplazjami kostnymi – by pomóc rozprawić się z uprzedzeniami, barierami i stereotypami.

Fundacji oddaje się bez reszty, dla niej zrezygnowała z doktoratu z socjologii. „Jestem pozytywnie nastawiona do świata i ludzi. Choć w życiu niejednokrotnie pojawiały się momenty, kiedy myślałam: «nie dam rady», «tego już za wiele», to każde pokonanie bólu, trudnych okresów podczas leczenia zagrzewało mnie do walki o większą sprawność i mobilność. Skoro dałam radę wcześniej, uda się i teraz. Życie jest zbyt krótkie, żeby użalać się nad sobą i tkwić w swoim małym świecie. (...) Mimo niepełnosprawności możemy realizować postawione cele”. Czasem z pomocą innych osób – i nie ma w tym nic złego”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas