Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Łukasz Słowik

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Łukasz Słowik

Łukasz Słowik – administrator, innowator i wyróżniony w kategorii IT/ Nowe technologie w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Przewodnik na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, pomysłodawca i twórca inicjatywy Opisujemy.pl, administrator grupy na Facebooku „Niewidomi i Niedowidzący – Bądźmy razem”, redaktor satyrycznej strony „Hej. A Ty też masz 04-O na orzeczeniu?”, aktywista na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.

Urodził się w 1986 r. w Kędzierzynie-Koźlu, od urodzenia jest niedowidzący. Pracował m.in. w fabryce we Wrocławiu jako, jak mówi: „przynieś, wynieś, pozamiataj”. Dowiedział się jednak o istnieniu Niewidzialnej Wystawy w Warszawie i od 2013 r. jest na niej przewodnikiem. „Żywo zainteresowany dostępnością przestrzeni publicznej, urodzony optymista i aktywista, w wolnym czasie kolejowy podróżnik” – pisze o sobie.

W 2015 r. wystartował z inicjatywą Opisujemy.pl, w ramach której dla osób niewidomych opisywane są słowami krążące w internecie grafiki, zdjęcia i obrazki. „Wydaje mi się, że scena śmiesznych obrazków bez zmysłu wzroku jest najbardziej niedostępną. Nieraz byłem świadkiem sytuacji, w której niewidomy nie rozumiał, z czego śmieją się widzący” – pisze o inicjatywie. „Opisujemy.pl jest kierowane nie tylko do osób niewidomych, a jedynym celem nie jest udostępnienie obrazków, które mogą bawić czy rozczulać. To także inicjatywa skierowana do osób widzących. Bo problemem nie jest to, że ludzie widzący nie chcą tego robić, ale że często nie wiedzą, że jest taka potrzeba” – wyjaśnia.

Inicjatywa stała się inspiracją dla innych, w jego ślady poszli już m.in. administratorzy stron: Psie Sucharki, Historyczne bzdury, Nie mogę, trzymam dziecko, Szanuj słowa, a nawet jednej z partii politycznych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas