Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Jan Szuster

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Mateusz Różański/Archiwum Integracji
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Jan Szuster

Jan Szuster – konstruktor, twórca aplikacji i wyróżniony w kategorii IT/ Nowe technologie w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Inżynier, konstruktor, przedsiębiorca. Urodził się w 1967 r. w Warszawie. W wyniku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki, które zdiagnozowano u niego, gdy był nastolatkiem, zaczął tracić wzrok, a obecnie jest osobą niewidomą.

Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej i Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w klasie organów. W czasie studiów zatrudnił się na stanowisku konstruktora elektronika w firmie produkującej urządzenia telekomunikacyjne dla armii, pięć lat później został kierownikiem zespołu projektowego, na czele którego stał przez 15 lat. W 2013 r. założył swoją firmę Pirs Creative Lab, czyli „laboratorium badawczo-wdrożeniowe”, które rozpowszechnia „najnowsze technologie w szeroko rozumianym biznesie oraz w codziennym życiu”, np. drukowanie trójwymiarowe i oprogramowanie dla smartfonów.

Projektuje udogodnienia elektroniczne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, jak laskę wyposażoną w kompas elektroniczny czy aplikację znakującą przedmioty. Jest twórcą systemu znaczników TOTUPOINT, czyli udźwiękowienia przestrzeni publicznej dla osób niewidomych i niedowidzących, który jest wdrażany w kilku miastach w Polsce. „To moje bardzo kosztowne hobby, ale je realizuję, z uporem godnym wielkiej sprawy. W życiu trzeba robić swoje i ufać intuicji” – stwierdza.

Aktywnie działa też na rzecz promowania pracy osób z niepełnosprawnością. „Dobry pracodawca wie, że dopiero zespół tworzy efektywną, sprawną całość. I jeśli trafia na osobę z niepełnosprawnością wzroku albo inną, która ma wiedzę, umiejętności, talent, to niepełnosprawność nie będzie przeszkodą”. Pogłębiająca się niepełnosprawność nigdy nie zniechęciła go do aktywności fizycznej, m.in. jeździ na nartach, uprawiał i uprawia jeździectwo i windsurfing.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Gdzie można kupić znaczniki TOTUPOINT ?
    Jarek Mazurek
    12.10.2019, 10:45
    jak w temacie
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas