Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Ireneusz Białek

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Edyta Szalacha
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Ireneusz Białek

Ireneusz Białek – pełnomocnik rektora UJ i wyróżniony w kategorii Urzędy/ Instytucje w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, były dziennikarz, studiował nauki polityczne i dziennikarstwo. W lokalnych stacjach radiowych pracował od 17. roku życia, prowadząc audycje muzyczne. Współpracował ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, zajmując się problematyką społeczną. Laureat Konkursu im. Jacka Stwory za najlepszy reportaż radiowy (2000), dwukrotnie nagrodzony w konkursie radiowej Trójki za reportaż roku (2000 i 2001). Prezes Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN, która rozwija programy zaangażowania społecznego biznesu. Wzrok stracił jako dziecko.

W 1999 r. został Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2005 r. powstało pod jego kierownictwem Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2013 przekształcone w Dział, a od 2015 r. z nowoczesną siedzibą i infrastrukturą w Collegium Paderevianum II UJ. Autor programu kompleksowego wsparcia osób z niepełnosprawnością w dostępie do edukacji. Inicjator współpracy międzynarodowej w zakresie pogłębiania świadomości o niepełnosprawności wśród nauczycieli akademickich. Współautor nowatorskiego programu „Konstelacja Lwa”, adresowanego do studentów z problemami psychicznymi. Ekspert oceniający rezultaty wdrażania w Polsce inicjatywy Unii Europejskiej Equal.

Uczestnik międzynarodowych wizyt studyjnych i delegat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na konferencjach międzynarodowych. Zasiadał w Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Dumny z tego, że udało się mu wmurować w uczelnię z 600-letnią tradycją cegiełkę nie do usunięcia – edukację włączającą.

Od 2017 r. jest członkiem międzynarodowej sieci innowatorów społecznych Ashoka Fellow. Żonaty. Kocha jazdę na tandemie, kolekcjonuje stare lampy, odtwarzając na nich muzykę, najlepiej tę z lat 70. I 80. Dużo podróżuje.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas