Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Bogdan Dąsal

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Bogdan Dąsal

Bogdan Dąsal – pełnomocnik w Krakowie i wyróżniona w kategorii Urzędy/ Instytucje w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych. Urodził się w 1956 r. w Krakowie, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie i studiów podyplomowych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

W trakcie studiów uległ wypadkowi, w wyniku którego uszkodził rdzeń kręgowy, od 37 lat porusza się na wózku. W latach 1983–2000 prowadził własne firmy, coraz aktywniej działając na rzecz osób z niepełnosprawnością i angażując się w projekty Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i Ogólnopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.

Jego zamiłowanie do sportu przełożyło się na aktywność sportową: współtworzył sekcję szermierki na wózkach przy Krakowskim Klubie Szermierczym i Polskie Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych. Jest także członkiem sekcji narciarskiej Klubu Sportowego „START” Poznań.

Od 2001 r. w wyniku inicjatywy krakowskich organizacji pozarządowych pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2004 r. współtworzył pierwszy wieloletni program określający kierunki działania Gminy Miejskiej Kraków w zakresie problematyki osób niepełnosprawnych, koordynuje także realizację kolejnych wieloletnich programów. W 2004 r. współtworzył Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych, którego jest wiceprzewodniczącym.

Wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2007”, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także odznaczeniami honorowymi, m.in. Polskiego Związku Niewidomych i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

„Życie nauczyło mnie, że trzeba walczyć – dla sprawy, dla siebie, dla wszystkich. Bo warto” – mówi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas