Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Bartłomiej Skrzyński

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Zbigniew Skrzyński
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Bartłomiej Skrzyński

Bartłomiej Skrzyński – pełnomocnik we Wrocławiu i wyróżniony w kategorii Urzędy/ Instytucje w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Nazywany „Skrzynią”, dziennikarz, społecznik, urzędnik, wykładowca, bloger, rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Chciał być księdzem, a potem żużlowcem – ta pasja została. Pomysłodawca słowa, które przyjęło się w języku polskim, i programu TV „W-skersi”– to stąd wzięło się imię wrocławskiego krasnala, poruszającego się na wózku – „twarzy” kampanii „Wrocław bez barier”.

Najpiękniejsza dla niego jest słoneczna Italia i wybrzeża Fuerteventury, gdzie nurkował. Latał szybowcem, skakał na bungee. Mówi, że „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Prezentem życia jest dla niego o 11 lat młodsza siostra.

Podkreśla, że jego rolą nie jest pokazywanie, gdzie jest źle, ale dawanie dobrego przykładu. Angażuje się w kampanie społeczne, które łamią negatywne i stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Inicjuje, koordynuje i wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnością we Wrocławiu. Konsultuje przestrzenie, obiekty, m.in.: Port Lotniczy Wrocław, Narodowe Forum Muzyki czy Stadion Olimpijski, pod względem ich dostępności. Zakładał organizacje pozarządowe i dziś z nimi współpracuje. Zainicjował działania służące zwiększeniu uniwersalnej dostępności wrocławskiego Rynku poprzez budowę tzw. szpilkostrady, nagrodzonej w konkursie „Lider Dostępności”.

Podkreśla, że codzienna aktywność mimo coraz większych trudności nie byłaby możliwa, gdyby nie rodzice, siostra, policzalne grono przyjaciół, a zawodowo prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i cała drużyna Urzędu Miejskiego, spółek i instytucji miejskich.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Oczy Otwarte” i statuetką PFRON za promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych.

W 2017 r. otrzymał Lodołamacza Specjalnego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas