Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Jan Arczewski

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański/Archiwum Integracji
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Jan Arczewski

Jan Arczewski – psycholog, powiernik i wyróżniony w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Społecznik, psycholog, poeta, twórca pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych, który prowadzi w Lublinie od 31 lat (numer: 81 747 98 21).

Choruje od 5. roku życia na rdzeniowy zanik mięśni, stopniowo tracąc samodzielność. Porusza się na wózku. Obiecał sobie, że nie odda chorobie wszystkiego, i konsekwentnie to realizuje. Na co dzień wspiera innych, odpowiadając na pytania o sens życia, aż po rady, jak dostać potrzebny sprzęt. Odebrał już prawie 70 tys. telefonów.

Mieszka w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie, gdzie oprócz pracy „w telefonie” jest koordynatorem wolontariuszy i praktykantów – w tym domu i w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Jego pasją są podróże, raz w roku musi odwiedzić Tatry, ale wędrował też pieszo z Gorlic do Częstochowy i z Roztocza do Konstancina. Zwiedzał Portugalię, Francję, Słowację. Podróżą życia była jednak ta do Rzymu i spotkanie z Janem Pawłem II.

Tym, co popycha go do działania, są słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”. Wierzy, że z każdej problematycznej sytuacji można wyjść, i do takiego myślenia zachęca.

Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” – w I edycji Konkursu w 2016 r., tytułem „Człowiek bez barier 2004”, „Społecznik Roku”, nagrodami „Serce dla serc”, „Angelus”, medalem z okazji 700-lecia Lublina.

Autor trzech tomików poezji, książki Widzę Cię, człowieku i albumu Życzenia Ojca Świętego do rodaków. 25 lat pontyfikatu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas