Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Agnieszka Bal

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Agnieszka Bal

Agnieszka Bal – studentka, społecznik i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Społecznik, politolog. Ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku, mówi bardzo niewyraźnie, a w komunikacji używa dużej tablicy z literami, umieszczonej na blacie przy wózku, wskazując litery łokciem. To alternatywna metoda komunikacji (AAC), która umożliwia Agnieszce realizowanie swoich potrzeb i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jest uparta i zdeterminowana, ukończyła liceum i studia licencjackie na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, obecnie jest na II roku drugiego stopnia tych studiów.

Była w Młodzieżowej Radzie Żoliborza, jest wiceprezesem Stowarzyszenia na rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Ożarowska” i członkiem Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się „Mówić bez Słów”.

Autorka wielu artykułów o AAC – stała się rzecznikiem osób porozumiewających się w ten sposób, uczestniczy w spotkaniach, konferencjach i warsztatach. Za swoje działania otrzymała m.in. Nagrodę Sapere Auso Dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy (2011), nagrodę pisma „Charaktery. Magazyn psychologiczny” za akcję „Oddajemy 1% podatku na dobry społeczny cel” w konkursie Kampania Społeczna Roku 2011 w kategorii „Akcje zaangażowane społecznie”, i w 2007 r. w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. W 2015 r. została „Człowiekiem bez barier” w konkursie Integracji.

Była członkiem EDF Committee on Youth with disabilities przy Parlamencie Europejskim w latach 2013–2016 jako jedyna Polka. Uczestniczyła w trzech obradach parlamentarnych. Marzy, by być pierwszą osobą z atetozą w Sejmie. „Warto pomyśleć o stworzeniu jakiegoś aktu prawnego, który regulowałby sytuację osób niemówiących i posługujących się alternatywnymi metodami komunikacji. To mógłby być początek trwałych zmian w mentalności społeczeństwa” – twierdzi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas