Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Jolanta Golianek

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Piotr Wieliczko
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Jolanta Golianek

Jolanta Golianek – terapeutka, inicjatorka i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Pedagog społeczno-rodzinny, logopeda, psychoterapeutka, założycielka i prezes Fundacji Poparzeni, wyróżniona w konkursie „Człowiek bez barier 2016”.

Urodziła się w 1975 r. w Kwidzynie, ukończyła studia z pedagogiki społeczno-rodzinnej na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i z logopedii na Uniwersytecie w Bydgoszczy. Pracowała w przedszkolu.

W 2009 r. uległa wypadkowi, w wyniku którego jej ciało zostało poparzone w 30 proc. Kilka dni później, w czasie pobytu w szpitalu, została zwolniona z pracy i jak sama mówi: świat jej się zawalił. Przełomem okazał się reportaż o Katie Piper, brytyjskiej modelce oblanej kwasem w 2008 r., a także słowa lekarzy, które słyszała nieustannie: „Jeśli sama sobie pani nie wywalczy leczenia, to nie będzie pani go miała”. „Z jednej strony uświadomiłam sobie wtedy, że w Polsce nie ma pomocy dla osób po poparzeniach, funkcjonuje raptem pięć ośrodków, do których trafiają tylko najcięższe przypadki, z drugiej – że społeczeństwo nie wie o naszym istnieniu. Cykl reportaży o Katie Piper zainspirował mnie do szukania fundacji, która by próbowała to zmieniać. Nie znalazłam żadnej, a wiedziałam, że jest potrzeba, by pomagać głównie kobietom przejść przez drogę akceptacji swojego ciała, a jednocześnie walczyć ze stereotypami” – wyjaśnia.

Ukończyła kurs psychotraumatologii, rozpoczęła studia psychologiczne na SWPS Sopot, wreszcie– założyła fundację, w ramach której poszukuje dla osób po poparzeniach pomocy lekarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej, a jednocześnie walczy z ich wykluczeniem społecznym i ekonomicznym. Prowadzi też warsztaty i wykłady inspiracyjno-motywujące z cyklu „Samoakceptacja siebie” i „Jak rozmawiać z pacjentami po poparzeniach”. Od 2016 r. realizuje projekt „Kobieta z Bliznami”, prezentując na wystawach w całym kraju serię swoich zdjęć po wypadku i opowiadając swoją historię.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas