Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Agata Kopeć-Romik

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Agata Kopeć-Romik

Agata Kopeć-Romik – inicjatorka, organizatorka i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Politolog i dziennikarka, założycielka i prezes Fundacji Tacy Sami, laureatka Wyróżnienia Specjalnego w konkursie Lady D.

Urodziła się w 1979 r. w Gliwicach z diagnozą: okołoporodowe porażenie dziecięce w wyniku niedotlenienia mózgu. Po operacji wydłużania ścięgien i forsownej i bolesnej rehabilitacji w wieku 6 lat mogła wstać z wózka i zacząć chodzić. Skończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim i podyplomowe dziennikarstwo. Zajmowała się m.in. marketingiem i PR, animacją, dziennikarstwem, telemarketingiem i rekrutacją. W 2003 r. wraz z tatą Leszkiem założyła Fundację Tacy Sami, która „pomaga niepełnosprawnym wyjść z czterech ścian własnego domu i zacząć normalnie żyć – uczyć się, pracować, uprawiać sport, podróżować”.

Nurkuje, jeździ konno, żegluje, wspina się. Współpracownicy przekonują, że „swoimi pasjami zaraża” i „na różnych polach łamie stereotyp osoby niepełnosprawnej”.

„Staram się pokazywać osobom niepełnosprawnym, że mogą pokonywać ograniczenia i robić to, co z pozoru może wydawać się niedostępne. «Chcieć to znaczy móc» – jest mottem naszej fundacji, której 15-lecie będziemy świętować w przyszłym roku” – podkreśla.

Od 2014 r. realizuje projekt „Marzenia Mam”, skierowany do niepełnosprawnych rodziców. Zgodnie z życiowym mottem: „Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe” udaje jej się zarażać podopiecznych swoją największą pasją – nurkowaniem. Fundacja organizuje obozy nurkowe – w basenach, i turnusy zagraniczne – „w terenie”. „To fantastyczna okazja do integracji i szansa, by poczuć się wolnymi, bo gdy nurkujemy, to poza pojemnością butli nic nas nie ogranicza”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas