Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Grzegorz Kozłowski

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski – inicjator, ekspert i wyróżniony w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”. 

Społecznik, informatyk, ekspert w dziedzinie dostępności przestrzeni społecznej i publicznej dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.

Chciał być astronomem.

Urodził się z zaćmą. Wskutek zastosowania streptomycyny uszkodzony został u niego nerw słuchowy – pozostały mu minimalne resztki słuchu.

Jego dumą i spełnieniem marzeń jest rodzina – żona Renata i czworo dzieci. Jest wdzięczny rodzicom, którzy otaczali go mądrą miłością i nauczyli brać życie takim, jakie jest.

W dużej mierze jego podejście do życia ukształtowała również szkoła dla niewidomych w Laskach. Po ukończeniu studiów przepracował 10 lat jako programista w ośrodku obliczeniowym dużej firmy. Potem w pełni oddał się pracy na rzecz środowiska osób głuchoniewidomych. Współzałożyciel i wieloletni przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

Współzałożyciel i jeden z fundatorów Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących oraz Fundacji Tu Przekraczamy Granice. Twórca polskiego alfabetu punktowego do dłoni dla głuchoniewidomych. Pomysłodawca i realizator programu udostępniania im komputera i internetu. Współtwórca systemu usług tłumaczy-przewodników – pierwszych w Polsce usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnością. Kocha góry, zdobył m.in. Rysy, marzy o przejściu Orlej Perci.

Ważna jest dla niego wiara – wraz z żoną zainicjował regularne rekolekcje dla osób głuchoniewidomych. Uważa, że trudności są po to, by je pokonywać, a nie po to, aby nas niszczyły; granice zaś – by je przekraczać. Pragnie umożliwiać innym ich przekraczanie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas