Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Magdalena Lesiewicz

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. Her Photo – Katarzyna Zubel-Murawska
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Magdalena Lesiewicz

Magdalena Lesiewicz – organizatorka, liderka i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Politolog, specjalista ds. ekonomii i środków pomocowych Unii Europejskiej oraz public relations, blogerka, prezes Zarządu Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie, półfinalistka konkursu „Człowiek bez barier 2016”, organizowanego przez Integrację.

Urodziła się w 1979 r. w Gdańsku, po studiach politologicznych rozpoczęła pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, gdzie do dziś zajmuje się m.in. promocją województwa, organizacją eventów i działaniami PR-owymi. Odpowiada też za realizację projektu „Pomorskie dla zdrowia”.

W 2013 r. zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy piersi. Po operacji, w czasie rehabilitacji, uczyła się trzech języków, by „nadrobić stracony czas”, i założyła blog „Wariatkowo” – „żeby dodawać nadziei innym chorym”.

W maju 2015 r. zorganizowała, wzorowaną na rejsach dla niewidomych, pierwszą morską wyprawę dla kobiet, które pokonały raka lub jeszcze z nim walczą. „Od zawsze bałam się wody, nawet w kajaku siedziałam w najgrubszym możliwym kapoku. A wtedy pomyślałam: skoro pokonałam raka, to czas pokonać też swoje słabości. I udowodnić innym i sobie, że skoro chcę, to znaczy mogę” – wyjaśnia.

Chociaż z powodu usterki technicznej rejs został przerwany, to wraz z 13 uczestniczkami powtórzyły go we wrześniu.

W 2016 r. założyła Fundację Onkorejs – Wybieram Życie, od tego czasu wyprawy organizowane są cyklicznie, także w formie rejsów pieszych. „Nie wszystkie osoby mogą i chcą płynąć. Po drugie: iść może większa grupa, starsi, młodsi, kobiety, mężczyźni, wszyscy, tak jak wszystkich może spotkać choroba. Po trzecie: spanie w namiotach, pokonywanie po 20–30 km dziennie to jest symboliczne przełamanie granic. Pokazujemy, że z rakiem można aktywnie i pięknie żyć”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas