Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Izabela Sopalska-Rybak

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Izabela Sopalska-Rybak

Izabela Sopalska-Rybak – inicjatorka, rugbystka i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Trenerka, działaczka społeczna, założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, zawodniczka Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings, modelka, finalistka I wyborów Miss Polski na wózku, ambasadorka kampanii „Kierunek życzliwość” oraz „P.S. Mam SM”.

Urodziła się w 1988 r. w Płocku, od dziecka mieszka w Warszawie. Gdy miała 19 lat, stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane (SM), a od 23. roku życia porusza się na wózku. „Staram się żyć chwilą, nie myśleć o tym, co będzie w przyszłości, nie martwić się, czy będę mieć kolejny rzut choroby, czy coś się zmieni. Robię to, co chcę, jestem sobą, żyję zgodnie ze swoimi zasadami. Chcę wykorzystać czas, który mam, a nie zastanawiać się, kiedy się on skończy” – wyjaśnia.

Ukończyła szkołę fotograficzną w 2012 r., jeszcze chodząc o kulach. Założyła blog „Kulawa Warszawa", na którym opisywała swoje zmagania z barierami architektonicznymi. Na jego bazie wyrosła fundacja pod tą samą nazwą. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Kultury Bez Barier.

Miłośniczka podróży, starych samochodów i rugby – jest jedyną kobietą w kadrze narodowej. „Nie wyobrażam sobie życia bez rugby na wózkach. Cały swój grafik ustawiam pod treningi, zgrupowania kadry i turnieje. Daje mi to ogromną satysfakcję i możliwość wyżycia się w czasie gry” – mówi.

Prowadzi m.in. warsztaty dla szkół, instytucji i firm oraz walczy nie tylko z barierami architektonicznymi, ale przede wszystkim społecznymi. „Wszystko zaczyna się od barier w głowie. (...) W czasie szkoleń pozwalamy przejść na drugą stronę, sadzamy na wózku, zakrywamy oczy i uszy. Wielu uczestników stwierdza, że dopiero osobiste doświadczenie niepełnosprawności, nawet przez 5 minut, pozwala zrozumieć, o co chodzi, i dzięki temu zwiększyć świadomość”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas