Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Wioletta Więckowska

29.12.2017
Autor: Aneta Wawrzyńczak, fot. 13w13
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Wioletta Więckowska

Wioletta Więckowska – PR menedżer i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Terapeutka, ambasadorka i współorganizatorka kampanii „Moda bez Ograniczeń”, modelka.

Urodziła się w 1992 r. w Krakowie. W wieku 3 lat został u niej zdiagnozowany rdzeniowy zanik mięśni, a 15 lat później musiała przesiąść się na wózek.

W 2011 r. zdała maturę i pracowała, choć – jak sama przyznaje – ta praca jej nie satysfakcjonowała.

W 2013 r. na prośbę Aleksandry Włodarczyk, prezes Fundacji Hipoterapia – na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych (której była podopieczną), została twarzą kampanii „Moda bez Ograniczeń”. „Odnowiłam wtedy kontakt z fundacją, który po zakończeniu przeze mnie rehabilitacji się urwał. Siedziałam w domu, nic nie robiłam, gdy zadzwoniła pani prezes i wciągnęła mnie na nowo w tryby aktywności. Moje życie diametralnie się zmieniło” – wyjaśnia.

Ukończyła kurs reklamy i PR w pracy w organizacjach pozarządowych, odbyła staż, a w 2014 r. zatrudniła się na stałe, by oddać to, co otrzymała. „Zrozumiałam, że chcę pomagać innym, tak jak mnie przez lata pomagano. Pomaganie daje niesamowitą satysfakcję; raz – bo można zrobić coś dobrego dla osób z niepełnosprawnością, wyrwać je z domu, pokazać kawałek świata, a dwa – dzięki takim działaniom udaje się walczyć ze stereotypami” – mówi.

Studiuje psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest wielką miłośniczką wysokich obcasów – nie tylko dlatego, że nie musi w nich chodzić. „Jakoś mi bardziej pasują niż sportowe buty. Nie chodzę w nich, więc nie odczuwam skutków ubocznych, a noga lepiej się prezentuje” – śmieje się. Skutki uboczne jednak są. „Ludzie najpierw trochę się dziwią, bo wózek kojarzy się z butami ortopedycznymi, ale później staje się to dla nich normą. Obcasy przełamują stereotypy, zdecydowanie!”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas