Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy: Anna Woźniak-Szymańska

29.12.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Źródło: Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
Anna Woźniak-Szymańska

Anna Woźniak-Szymańska – prezes PZN i wyróżniona w kategorii Działalność społeczna w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych od 2004 r., prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością od 2008 r. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

W wieku 25 lat zaczęła tracić wzrok w wyniku postępującej choroby oczu. Od blisko 40 lat pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jest członkiem Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, Narodowej Rady Rozwoju w obszarze Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.

Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku, pracując społecznie w wielu gremiach doradczych i opiniotwórczych, a także w komisjach parlamentarnych. Konsekwentnie zabiega o wprowadzanie zmian legislacyjnych dotyczących leczenia, rehabilitacji, zatrudnienia i dostępności. Jest inicjatorem i pomysłodawcą wielu projektów skierowanych do osób z różnymi niepełnosprawnościami. Od 2008 r. jest członkiem Komisji ds. współpracy z Unią Europejską na forum Europejskiej Unii Niewidomych.

Mama i babcia, uwielbia dobrą literaturę i muzykę Chopina.

Za swój największy sukces uważa prowadzenie aktywnego i szczęśliwego życia mimo utraty wzroku.

U ludzi najbardziej ceni otwartość i odwagę do podejmowania nowych wyzwań. Marzy o utworzeniu narodowego ośrodka rehabilitacji dla osób niewidomych, ociemniałych i zagrożonych utratą widzenia.

Nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wyróżniona tytułem Lady D. w 2011 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas